Začnime tento príspevok informáciami, ktoré niesú každému zrejmé a môžu byť dokonca prekvapivé. Keď o nich rozprávame našim turistom, často môžeme byť mierne prekvapení, keď hovoríme o tom, že Turecko je „tečúci granát“.
Ako viete, Turecko je predovšetkým známe dovozom zeleniny a ovocia, najmä v letnej sezóne. Koľkokrát pri jazde z Antalye do cieľa (najčastejšie okolo Alanye) míňate skleníky a banánovú plantáž? Často počuť diskusie medzi turistami, ktorí prichádzajú s mnohými nápadmi na zeleninu či ovocie,ktoré sa tu pestuje.
Pri príchode do predajní na Slovensku sa veľmi často môžeme stretnúť s označením „Dovezené z Turecka“ alebo „Vypestované v Turecku“. Netreba tajiť, že Turecko má na to dobre prispôsobené poveternostné podmienky , ale predovšetkým vlhkosť, ktorá v lete dosahuje až 90%!
O tom, aké ovocie sa v Turecku najčastejšie pestuje a v akom ročnom období sa oplatí dané ovocie vyskúšať, sme písali v jednom z predchádzajúcich príspevkov
Prečo granátové jablko? Ihneď vyjasníme!
V súčastnosti je granátové jablko v sezóne, a keďže má toľko zdravotných vlastností, je ťažké ho ľahostajne obísť ... ale o tom o chvíľu.
Kedy je sezóna na granátové jablko?
Granátové jablko môžeme objaviť hlavne v jesenných mesiacoch:
Netreba tajiť, že napríklad cez leto nebudeme piť šťavu z granátových jabĺk, pretože je to presne naopak. Vždy, keď ideme po ulici alebo ideme na bazár, stretneme predajcov, ktorí ponúkajú čerstvo vytlačenú šťavu napríklad z pomaranča alebo len z granátového jablka. Je to ideálny spôsob, ako si dodať nielen vitamíny, ale aj príjemné osvieženie v horúcich dňoch.
Export granátového jablka
Tak ako sme písali už na začiatku nášho blogu tak Turecko je jeden z priekopníkov čo sa týka exportu a produkcie granátového jablka.
Je to dané klímou, ale aj pestovateľskými možnosťami, ktoré sú v Turecku dostupné. Najväčším priekopníkom, pokiaľ ide o plantáže granátových jabĺk, je Turecká riviéra (neďaleko Antalye). Veríte, že v roku 2015 bol dovoz tohto ovocia okolo 45 tiríc ton a v roku 2014 až 320 ton?! Momentálne sa nachádzame v roku 2022 a môžeme len konštatovať, že predaj dovážaných granátových jabĺk stále láme rekordy a teší sa značnému záujmu.
Liečivé vlastnosti granátového jablka
Keďže išlo o odvoz, možno sa poďme pozrieť na liečivé vlastnosti granátového jablka.
Vedeli ste, že starí čínski lekári používali šťavu z granátového jablka na mnohé neduhy? V tom čase olo granátové jablko považované za liek na veľmi široké spektrum chorôb.
Hneď na úvod je vhodné dodať, že granátové jablko má veľmi veľké množstvo polyfénov, ktoré patria do skupiny antioxidantov a pozor! Granátové jablko nemá páru, pretože má 3-krát viac ako zelený čaj alebo pohár červeného vína.
Pravidelná konzumácia šťavy z granátového jablka priaznivo pôsobí napríklad aj pri hnačkách, zubných kazoch, žalúdočných vredoch a v prípade zápalov hrdla.
Za doplnenie stojí aj to, že granátové jablko je bohatým zdrojom vitamínu C, E, B a vitamínu A. Okrem vitamínov dôležitých pre náš organizmus sa oplatí konzumovať aj kvôli horčíku, draslíku, vápniku, fosforu, kremíku a jódu. obsahuje listovú, beta karotén a tiež bielkoviny.
Využitie granátového jablka
Mohlo by sa zdať, že granátové jablko je len ovocie, no má veľmi široké uplatnenie. Pri konzumácii šťavy z granátového jablka alebo vo forme čerstvého ovocia je potrebné pripomenúť, že funguje aj v nasledujúcich oblastiach:
Použitie ovocia z granátového jablka
A keď sme už hovorili o vlastnostiach, je čas prejsť k aplikácii. Vzhľadom k tomu, že Turecko je známe pre granátové jablko, a to môže byť považované za ovocie, ktoré je veľmi populárne. Čo teda môžeme nájsť v súvislosti s granátovým jablkom v Turecku?
Samozrejme to je:
Sirup z granátu (Nar ekşisi)
Najbežnejšia produkcia tohto tekutého zlata je v juhovýchodnej časti Turecka a je vyberané zo špeciálne pestovanej odrody Çin narı, ktorá je vyšľachtená na výrobu omáčky.
Viete, že na jeden liter omáčky sa spotrebuje 12 kg čerstvého ovocia? Po vylisovaní šťavy a filtrácii ju treba veľmi dlho variť, kým nedosiahne správnu konzistenciu a farbu.
Na čo sa oplatí použiť omáčku z granátového jablka? Primárne do marinád, omáčok, šalátov, ako spojovací prvok.
Stojí za to venovať pozornosť miestu, kde kupujeme omáčku z granátového jablka. Mohlo by sa zdať, že o nič nejde, no treba vedieť, že najlepšie je kúpiť si ten s čo najkratším zložením na etikete a ten hutný. Po otvorení fľaštičky by konzistencia nemala byť tekutá, ale veľmi hustá – sotva tečúca.
Takúto omáčku z granátových jabĺk sa oplatí kúpiť u miestnych predajcov, supermarketu (napr. Migros), alebo na trhu, napríklad s čerstvým ovocím a zeleninou.
Taká typická vec, ktorú môžete v Turecku ešte zakúpiť, je čaj z granátu. Môže byť granulovaný alebo zo sušených kvetov. Ideálny je na jesenné večery. Čaj sa môže piť horúci alebo aj studený v obidvoch verziách chutí výborne! Ako vidíte granátové jablko, o ktorom sme tu dnes písali má veľa zdravotných a liečivých vlastností čo je naozaj vážne vec. Ak sa Vám tento náš blog páčil budeme vďační za doporučenie aj iným čitateľom :)
Ďakujeme a dovidenia v Turecku!