Zľava do 30% pri platbe online!

Kapadócia podzemné mesto

Publikované 1 September, 2021

KAPADÓCIA - PODZEMNÉ MESTO, V KTOROM SA ŽILO

Na svete nie je snáď človek, ktorý by nevedel o existencii čarovnej krajiny zvanej KAPADÓCIA. Je to jedno z najunikátnejších miest v Turecku. Na rôznych sociálnych sieťach, a najmä na populárnom Instagrame, nájdete veľa fotografií s balónmi letiacimi nad údoliami. Takto vyzerá slávna Kapadócia! Tento historický región nie je známy iba letmi balónom, ale aj množstvom ďalších zaujímavostí, ktoré ponúka, vrátane približne 300 kostolov vytesaných do skaly a 36 podzemných miest klasifikovaných ako ôsmy div prírody.

Naša kancelária Ahoj Alanya vám ponúka dvojdňový výlet do tejto nádhernej krajiny zvanej Kapatukya, krajiny krásnych koní. S nami navštívite a spoznáte všetky zaujímavé miesta v tomto regióne. Každý z vás by tam mal ísť aspoň raz v živote. Napriek tomu, že tento výlet nie je najlacnejším fakultatívnym výletom a vzdialenosť môže turistov odradiť, treba pripomenúť, že krajina a zážitky z Kapadócie vás nepochybne nadchnú! Ak ste si mysleli, že Turecko sú len dlhé piesočné pláže a letoviská plné turistov, mýlite sa. Pri návšteve tohto čarovného miesta s podzemnými mestami zmeníte názor na Turecko.

Začnime tým, čo je to Kapadócia a prečo je taká slávna v Turecku?

Kapadócia sa nachádza v strednej Anatólii. Pre mnohých ľudí môže byť tento historický región spájaný predovšetkým s mestami vytesanými do skál. Za tento jav sú zodpovedné už vyhasnuté sopky, ktoré svojou aktivitou a eróziou (vietor, dážď, sneh) vytvorili v sopečnom tufe útvary ako tiesňavy, útesy a údolia, a ľudia do nich vyrezávali kresťanské kostoly, domy a podzemné mestá. Kapadócia je dielom prírody i človeka! Je potrebné pripomenúť, že krajina tohto regiónu sa formovala asi pred 60 miliónmi rokov v dôsledku orogénnych pohybov, ktoré vytvorili aj pohorie Taurus.

Keď pôjdete s nami na výlet do Kapadócie, garantujeme vám dva dni nezabudnuteľných dojmov a zážitkov! 
 
U NÁS „Ahoj Alanya“ UVIDÍTE:
 
 • Konya - je jedným z najstarších miest s veľkým počtom pamiatok. Navštívime bývalý kláštor Vírivých Dervišov, v ktorom sa v súčasnosti nachádza múzeum. Zakladateľom bol Mevlana, slávny mystik a básnik.
 • Sultanhani caravanseraj zo 14. storočia - je jeden zo 120 najväčších karavanserais v Anatólii. Nie je to nič iné ako zastavovacie miesto pre karavany s miestnosťami, kde môžu cestujúci odpočívať. Tento je v perfektnom stave, takže cestou do Kapadócie sa oplatí zastaviť na tomto mieste.
 • Dolina zvaná Pigeon - zastavíme sa tu, aby sme obdivovali jej rozprávkovú panorámu. Názov pochádza od holubov vytesaných do vulkanického tufu. Holuby hrali dôležitú úlohu v živote obyvateľov tohto regiónu, pretože ich trus v kombinácii so sopečným tufom a popolom vytváral cenné hnojivo vo viniciach a na farmách v Kapadócii. Všetky jaskyne sú natreté bielou farbou, aby prilákali viac vtákov.
 • Múzeum Göreme - Toto miesto je na zozname UNESCO. V skanzene sú početné kostoly (Kostol sv. Bazila, Kostol sv. Barbory, Hadí kostol, Temný kostol), kláštorné miestnosti a najzachovalejšie fresky.
 • Údolie Mníchov - komíny svätého Šimona - prechádzka medzi skalami! Ak bude šanca, budete môcť na svojej ceste stretnúť skutočných mníchov v šedých róbach s tmavými kapucňami. V týchto skalných útvaroch sa pravdepodobne ukrýval samotný svätý Šimon.
 •  Údolie fantázie a slávna „ťava“ - toto miesto je skutočným rajom pre ľudí s pestrou fantáziou. Pri pozorovaní tufových útvarov uvidí každý niečo úplne iné, viete si predstaviť doslova všetko! Najznámejším skalným útvarom je skala pripomínajúca ťavu.
 • Nočná Kapadócia - pozývame vás na turecký večer, ktorý sa koná vo vulkanických skalách. Budete si môcť vychutnať tradičné dervišské tance, brušné tance, ale aj svadobné tance s ohňom a mnoho ďalších atrakcií. Zaručujeme jedinečnú atmosféru a živú hudbu!
 • Let balónom - najočakávanejší bod programu našich turistov. Let balónom je samozrejme pre tých, ktorí sú ochotní, skoro ráno vstať pretože sa koná pri východe slnka, vo výške až 1000 metrov nad zemou. Toto potešenie trvá asi hodinu a po pristátí dostávajú účastníci symbolické diplomy. Môžeme smelo prehlásiť, že let balónom je nezabudnuteľným zážitkom!
 • Slávne „Tri krásy“ - (o tomto mieste a samotnom mene je veľa legiend); nachádza sa na očarujúcom mieste zvanom „O ağacın altı“ (doslovne: pod týmto stromom). Nádherná scenéria krajiny a stromy šťastia, na ktorých visia oči proroka.
 • Pevnosť Uçhisar - je to jeden z najvýraznejších a najvyšších vyhliadkových bodov (je to 60 metrová skala) v tomto meste. Z pevnosti je výhľad na celú panorámu dediny a Národný park Göreme.
 • Saratlı podzemné mesto - v regióne Kapadócia je veľa podzemných miest ako Kaymaklı a Derinkuyu. Navštívime podzemné mesto v tureckej dedine Saratlı. Obyvatelia si budovali podzemné tunely, aby sa bránili pred votrelcami alebo pred prenasledovateľmi kresťanov. Legenda hovorí, že v týchto podzemných chodbách sa mohlo skrývať až 10 000 ľudí aj s dobytkom. Dobytok? Áno, je to pravda, v suteréne žili aj zvieratá, vo vnútri boli dokonca stajne, cintoríny, chrámy a predovšetkým obytné miestnosti.       

Ako vidíte, Kapadócia je čarovné miesto! Výhodou tejto krajiny sú jedinečné scenérie a zaujímavé príbehy súvisiace s týmto regiónom. Ideálne miesto pre milovníkov aktívneho poznávania pamiatok počas dovolenky. Odporúčame vám vziať si so sebou ďalšiu pamäťovú kartu :)

Po prečítaní celého príspevku máte chuť ísť s nami do Kapadócie? Super! Potom stačí spraviť rezerváciu! 

Výlet do Kapadócie s ahojalanya.sk

 

pay with iyzico methods