Zľava do 30% pri platbe online!

Novinky a informácie o Turecku - Časté otázky turistov

Publikované 24 August, 2021

Správy a informácie o Turecku

Poskytujeme vám priestor, ktorý bude určený len pre vaše otázky, na ktoré odpovieme MY (česko-slovenská cestovná kancelária v Turecku Ahoj Alanya). Tu nájdete najčastejšie otázky. Informácie o Turecku, o výletoch, o počasí na Tureckej riviére, o aktuálnom kurze, o tureckom jedle atď. Záznam budeme podľa potreby aktualizovať novou dávkou otázok :) Nájdete tu mnoho užitočných noviniek, o ktorých by ste mali vedieť skôr, ako prídete na dovolenku do Turecka.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY:

  • V akej mene je najlepšie platiť (euro, dolár alebo turecká líra)?

Odporúčame platiť v miestnej mene, t. j. v tureckej líre. Prečo? Môže nastať situácia, kedy pri platbe v eurách alebo dolároch môžu predajcovia od vás žiadať viac peňazí, nesprávne prepočítať, takže potom si nie ste istí, koľko zaplatíte! Aktuálny kurz je pre turistov z Česka a Slovenska priaznivý.

1 CZK = 2,6 TRY 
1 EURO = 9,99 TRY
1 GBP = 11,76 TRY
1 USD = 8,47 TRY
(zo dňa 19 augusta 2021)

Turisti často odporúčajú platiť debetnými alebo kreditnými kartami. Takisto, peniaze z bankomatov môžete vyberať bez problémov. Po vložení karty do bankomatu budete môcť vybrať peniaze v akejkoľvek mene.

  • Ktorú SIM kartu pre telefón je najlepšie kúpiť? Stojí to za to?

Tureckú SIM kartu s internetovým balíčkom je možné zakúpiť v markete BIM za dostupnú cenu. Cena takéhoto balíčka, t. j. SIM karty, 9 GB internetu, 300 minút zdarma a 300 SMS, je približne 105 TL . Stojí to za to? Ak chcete mať internet aj mimo hotela a byť neustále v kontakte so svetom (napr. zavolať rodine a pochváliť sa krásnymi fotkami), určite to stojí za to. Pripomíname, že internet v hoteloch nie je rýchly. :)

  • Čo stojí za to vidieť do 100 km od Alanye?

V okolí Alanye je mnoho turistických atrakcií, ktoré stojí za to vidieť, ale tie najobľúbenejšie sú popísané v zázname nižšie.

Turistické atrakcie v Turecku, ktoré stojí za to vidieť.

  • Aký je najlepší spôsob, ako kontaktovať vašu kanceláriu?

Na našu kanceláriu sa môžete obrátiť niekoľkými spôsobmi. Vyberte si, ktorý je pre vás najvhodnejší.

- Telefón (+90) 551 051 60 24 - Môžete nás kontaktovať priamo prostredníctvom aplikácie WhatsApp, ktorá ponúka bezplatné správy a hovory i v zahraničí. Všetko, čo potrebujete, je aktívne pripojenie k internetu alebo WiFi.

- E -mail - ahojalanya@gmail.com

- Facebook Ahoj Alanya Travel Agency - môžete nám tiež napísať na náš web cez „messenger“ alebo sa pridať do našej Facebookovej skupiny Ahoj Turecko, kontaktovať nás a odovzdávať si rady či odporúčania navzájom.

- Instagram Ahoj Alanya - pre ľudí, ktorí sú používateľmi instagramu, tam sme taktiež aktívni a radi zodpovieme na správy prostredníctvom chat-u.

- Na našej domovskej stránke www.ahojalanya.sk vpravo dole je chat-ovacie okno, prostredníctvom ktorého môžete priamo kontaktovať našu kanceláriu.

- Osobne - naša česko-slovenská cestovná kancelária sa nachádza priamo v centre Alanye (nie v Antalyi!).

Adresa: Saray Mahallesi, Atatürk Cad. Hacıhamdioğlu Cad., Kale Market Apt. 23/1

  • Najlepší čas na dovolenku s batoľaťom v Turecku?

Turecko je najobľúbenejšou prázdninovou destináciou pre rodiny s deťmi. Turecká riviéra má veľký výber 5-hviezdičkových hotelov s mnohými aktivitami pre deti. Najlepšie mesiace pre dovolenku s deťmi sú jednoznačne máj - jún a september - november.

Uvedomte si prosím, že na Tureckej riviére sú dva najteplejšie mesiace (júl a august). Slnko pálí a vlhkosť vzduchu je 90%. V tomto období neodporúčame dovolenku s deťmi, zvlášť tými najmenšími, pretože takéto počasie pre nich môže byť príliš nepríjemné.

  • Je lepšie nakupovať výlety online alebo v našej kancelárii, v Alanyi?

Odporúčame vám rezervovať si výlety cez internet, t. j. ONLINE, pretože môžete získať až 30% zľavu. Samozrejme, ľudia, ktorí sú v Alanyi a chcú si rezervovať osobne, môžu. Naša kancelária sa nachádza priamo v centre Alanye - srdečne vás ku nám pozývame na kávu či čaj.

  • Organizujete výlety z Kizilagac?

Áno, organizujeme fakultatívne výlety zo všetkých regiónov na Tureckej riviére od Alanye po Kemer (napr. Mahmutlar, Alanya, Payallar, Türkler, Avsallar, Okurcalar, Kızılot, Side, Belek, Antalya, Kemer). Ceny zájazdov sa líšia v závislosti na regióne.

  • Akou menou zaplatím za výlety a môžem si rezervovať a zaplatiť v deň výletu?

Za naše výlety môžete platiť v týchto menách: v českých korunách, v eurách, v dolároch, v tureckej líre a taktiež v librách (na našich webových stránkach je možnosť vybrať si menu). Ak chcete vybrať menu, vyberte prosím možnosť, ktorá bude pre vás najlepšia!

  • Môžem zaplatiť online?

Áno, môžete si rezervovať výlet na našom webe a zaplatiť zaň online. Prosíme o rezerváciu výletov vždy pár dní pred výletom. V deň výletu už rezervácia bohužiaľ väčšinou nie je možná.

  • Vyplatí sa zakúpiť si plávanie v Kleopatrinom bazéne?

Počas nášho výletu do Pamukkale budete mať príležitosť plávať v Kleopatrinom bazéne. Legenda hovorí, že plávanie v tomto bazéne vás spraví mladšími o 20 rokov! :)

  • Je vo vašich autobusoch klimatizácia a WiFi?

V Turecku je klimatizácia štandardnou výbavou, najmä v letnej sezóne, keď teplota môže dosiahnuť 40 stupňov. Každý z našich autobusov má klimatizáciu. V autobusoch ale nemáme WiFi, myslíme si, že pri jazde na výlet sa oplatí zamerať na okolitú prírodu, takisto na to, čo vám sprievodca hovorí za jazdy.

  • Aké reštaurácie a kaviarne odporúčate v Alanyi?

Nižšie uvedieme názvy reštaurácií, so stručným popisom, ale stojí za to vedieť, že to nebudú reštaurácie a kaviarne typické pre turistov, ale budú to miesta, kde sa aj my,  "obyvatelia" Alanye, radi dobre najeme.

RAVZA - jedna z mojich obľúbených reštaurácií s lahodným tureckým jedlom. Ravza je mimochodom jednou z najstarších tureckých reštaurácií v Alanyi! Nachádza sa v samom centre mesta, v blízkosti prístavu Iskele.Môžete si tu vybrať akýkoľvek druh kebabu v rôznych formách. 
Kaleici MEYHANESI - najobľúbenejšia reštaurácia s čerstvými plodmi mora a miestnymi rybami. Ideálne miesto, kde si môžete vychutnať pohárik vína alebo tureckého anízu a obdivovať výhľad na prístav Alanya.
GARDENIA - reštaurácia na hradnom kopci. Skvelé jedlo a krásne výhľady. Odporúčame vyjsť na vrchol lanovkou na večeru so sledovaním západu slnka alebo sa na toto miesto počas dňa jednoducho vydať. Ponuka v tejto reštaurácii je typicky európska.
ELITE RESTAURANT - nachádza sa v Damlatas, priamo pred plážou Kleopatra. Obľúbená reštaurácia turistov z celého sveta. Večer zvyčajne hrá živá hudba.
GREEN BEACH - krásna lokalita priamo na pláži Kleopatra. Odporúčame kvôli lahodným šalátom a krásných porcií.
Mezzo GRILL - reštaurácia v samom centre mesta. Odporúčam tým, ktorí chcú vyskúšať miestnu kuchyňu.
SARDUNYA - najlepšie reštaurácie s domácimi tureckými jedlami. Niečo ako mliečny bar. Odporúčam! Miesto sa nachádza v samom centre mesta.
MUHTARIN Yeri - krásna reštaurácia na zámku Alanya s úchvatným výhľadom na more.
ALATÜRKA - typická turecká reštaurácia na zámku s panoramatickým výhľadom na Alanyu. Stojí za to sem aspoň prísť na turecký čaj alebo kávu a obdivovať nádhernú scenériu.
KALE PANORAMA - ako názov napovedá, výhľad je úžasný a rozhodne stojí za návštevu, keď nie na večeru, tak minimálne na nápoje a skvelý výhľad na Alanyu. Reštaurácia ponúka klasickú európsku kuchyňu aj turecká jedlá, takisto aj bezplatnú dopravu z hotela, ktorú možno zabezpečiť telefonicky.
TERSANE CAFE - malebná krčma v mieste zrekonštruovanej lodenice Seljuk Tersane. Odporúčam tam zájsť na turecké raňajky a gözleme. Reštaurácia má veľmi slušné ceny.
HARBOR KITCHEN & BAR - podmanivý pohľad! Na jednej strane hory a pevnosť, na druhej strane more a lode plávajúce priamo pred vami. Miesto ako stvorené pre turecké raňajky či večerný drink.
ÖZTÜRK KOLCUOĞLU - reštaurácia priamo na pláži Keykubat, typické turecké jedlá, lahodné predjedlá a meter dlhý pide.
Haydar USTA OCAKBAŞI - skutočná turecká reštaurácia s vynikajúcim jedlom. Vynikajúci kebab v akejkoľvek forme.
THE RABBIT- Nájdete ho vďaka slávnemu nápisu I LOVE ALANYA, ktorý sa nachádza hneď pod areálom. Panoráma celej Alanye z inej strany ako z hradu. Odporúčam tam vyraziť minimálne kvôli nádhernému výhľadu. Môžete si vybrať hlavne európske jedlá.
PASHA ET balík - skvelá reštaurácia na malebnom mieste. Nachádza sa na pláži Keykubat. Nájdete tu turecká mäsové jedlá, ale aj ryby, podáva sa tu tiež alkohol. Niekedy vám večer zahrá aj živá hudba.
ENBERI CAFE - odporúčam kvôli skvelej kuchyni a jedinečnej atmosfére. Lahodné talianskej pizze a cestoviny. Kým sa deti hrajú na detskom ihrisku, rodičia môžu obdivovať nádherný západ slnka pri poháriku vína.
Kursunlu SEYIR - odporúčam ľuďom, ktorí chcú jesť pravé turecké raňajky s panoramatickým výhľadom na Alanua alebo si dať romantickú večeru pri krbe.
EN VIE BEACH - miesto má čarovnú atmosféru zdôraznenou výhľadom na more a hrad. Na tomto mieste si môžete vychutnať šum vĺn s pohárom vína alebo si jednoducho vypiť dobrú kávu.
KEYF -I KÜNEFE - vyskúšajte tu niektoré turecké dezerty, ako je napríklad kunefe so zmrzlinou z kozieho mlieka. Pôžitok!
CONPANNA CAFE - jedna z mála kaviarní, ktorá má ihrisko pre deti. Atmosférické miesto, kde môžete tráviť čas v pokoji s priateľmi alebo rodinou. Skvelé miesto, kde si môžete vychutnať kávu a občerstvenie.
REKA CAFE - útulná kaviareň v centre mesta medzi ulicami. Vždy čerstvé domáce dezerty. Miesto, kde sa určite budete cítiť príjemne.
CAFFE DELLA VIA -  kaviareň so skvelou atmosférou, kde môžete vyskúšať najchutnejšie čokoládové suflé v Alanyi.

  • Aká je situácia pri testovaní na COVID -19 pri opustení Turecka?

Všetky informácie a pravidlá pre vstup a výstup z Turecka nájdete na našom blogu:

"Obmedzenia v Turecku. Môžeš ísť na dovolenku! "

pay with iyzico methods
getContent select content from page_params pp join system_property p on p.numeric_value = pp.alternates_key where page_type = $1 and site = $2 and p.name = $3 order by coalesce(pp.updated_at, pp.created_at) desc limit 1, cookies.info.key
V Turecku máme radi sladkosti... a samozrejme koláče! Aj naša internetová stránka využíva "koláče" čiže aplikáciu cookies z rôznych dôvodov. Potrebujeme ich na obsluhu a využívanie marketingu. Viac na téma cookies a ich druho, zásad a fukcii nájdete v súkromných nastavenbiach. Ak máš aj ty rád cookies a súhlasíš s ich nastaveniami tak klikni na "Súhlasím s pravidlami" ak nie tak klikni na "zmena nastavenia" v okienku.