Zľava do 30% pri platbe online!

Suveníry z Turecka, ktoré sa oplatia kúpiť

Publikované 15 September, 2021

Suveníry ktoré "MUSÍTE MAŤ" z Turecka

Každý turista, ktorý príde na dovolenku do Turecka, sa pýta, čo si môže vziať späť domov. Aké suveníry z Turecka sa oplatia kúpiť? Toto je najčastejšia otázka turistov. Jedlé suveníry, o ktorých každý vie, sú samozrejme korenie a turecké sladkosti. Nižšie sa pokúsime predstaviť zoznam suvenírov, o ktorých každý nepočul a o ktorých by ste mali vedieť, počas vašej návštevy Turecka.

Zoznam suvenírov, ktoré stoja za to priniesť z Turecka:

OKO Proroka - turecky zvané "Nazar boncuğu" je to amulet alebo talizman v podobe modrobieleho oka, ktoré by malo nositeľa chrániť pred zlým pohľadom. Zlé oko musí "vypustiť" zlú energiu vyslanú inými ľuďmi. Legenda hovorí, že ak talizman praskne, jeho sila bude fungovať a ochráni majiteľa pred všetkým zlom. Nezabudnite, aby tento amulet fungoval, musíte ho dostať ako darček! Takže takýto talizman môže byť podarovaný blízkym, aby ich chránil pred zlými pohľadmi a urieknutím. Oko proroka možno zakúpiť v rôznych formách: ako prívesky na kľúče, náramky, lapače snov, magnety na chladničku atď.

Vodná fajka / Shisha - v turečtine "nargile" - zariadenie na fajčenie tabaku (rôzne aromatické zmesi). Vdychovaný dym je ochladený a filtrovaný pomocou vodného filtra. Vodná fajka je pôvodom z Indie, ale najväčšiu obľubu si získala hlavne v arabských krajinách. Vodné fajky sú v rôznych typoch a farbách, môžete ich nájsť v takmer všetkých obchodoch so suvenírmi. Fajčenie vodnej fajky v Turecku je veľmi obľúbený spôsob ako tráviť čas s priateľmi.

Poháre v tvare tulipánov - Tieto malé poháre sú symbolom Turecka, pretože sa z nich pije tradičný turecký čaj. Poháre tohto tvaru zo skla sa prvýkrát objavili v päťdesiatych rokoch minulého storočia v dôsledku pokroku sklárskeho priemyslu po priemyselnej revolúcii. Odporúčame si na dovolenke urobiť zásoby tulipánových pohárikov, pretože vám budú pripomínať klímu v Turecku, vďaka ktorej sa budete cítiť ako na dovolenke! :)

Kanvica na čaj - "çaydanlık" v turečtine. K príprave tradičného tureckého čaju potrebujete špeciálne kanvičku. Nájdete ju v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Suvenír, ktorý má praktické uplatnenie a zároveň je veľmi príjemným spestrením domova.

Turecký čaj z RIZE - ak si kúpite poháre v tvare tulipánu, špeciálne kanvicu, stále potrebujete skutočný čierny čaj, aby ste mali sadu kompletnú. Turecký čaj pochádza zo severovýchodnej časti Turecka, konkrétne z oblasti Rize. Tento región má vhodné podmienky a miernu klímu s množstvom zrážok a vlhkosťou. Táto klíma je priaznivá pre pestovanie čajových kríkov.

Turecká káva a špeciálna súprava - Turecká káva je veľmi špecifická, má tmavú farbu a silnú, intenzívnu chuť vďaka jemne namletým zrnkám (jemnejšie ako z kávovaru). K výrobe pravej tureckej kávy budete potrebovať špeciálny medený "hrnček" s predĺženou rukoväťou pre ľahkú manipuláciu (džezva).ň

Anízová vodka (RAKI) - Raki je v Turecku veľmi bežná a je považovaná za národný alkoholický nápoj. Pred podávaním sa Raki zriedi vodou alebo ľadom. Raki je sama o sebe priesvitná, ale s pridaním vody získa mliečny odtieň. Získava sa destiláciou hrozna, hrozienok alebo fíg a skladá sa zo 45-50 percent alkoholu, ale nikdy nie je tak silná, kedže sa pije zriedená. Pokiaľ chcete večerať v tureckom štýle z pohodlia domova, vezmite si so sebou určite fľašku tohto alkoholického nápoja.

Ovocné vína - v Turecku sú obľúbená ovocné vína. Najobľúbenejšie sú vína z provincie Sirince, kde sa vyrába vína zo všetkých druhov ovocia (jahody, černice, maliny, melóny, vodné melóny, broskyne atď.). Najobľúbenejšie víno medzi turistami je víno z granátového jablka. Odporúčame tiež suché vína z Kappadokie.

Prírodné mydlo - vďaka prírodným prísadám robia vlasy a pokožku hodvábne, aromatické a neuveriteľne hebké. Mydlá na báze olivového oleja a pistáciového oleje sú nakupovaná pre svoje hypoalergénne vlastnosti. Mydlo je vhodné pre starostlivosť o vlasy, pokožku hlavy a telo. Pistáciové mydlo posilňuje vlasy a odstraňuje lupiny. Otvára a čistí póry. V Turecku si môžete kúpiť aj ďalšie mydlá na báze rôznych prírodných olejov, kedže to je veľmi obľúbený suvenír z Turecka.

Zlaté a strieborné šperky - v Turecku nájdete krásne veci zo striebra a zlata. Oplatí sa kúpiť zlaté šperky, pretože sú tu oveľa lacnejšie ako v európskych krajinách. V každom meste môžete veľmi jednoducho nájsť klenotníctvo.

Kožené výrobky - výber koženého tovaru v Turecku je pomerne veľký. Môžete si kúpiť veci ako tašky, peňaženky, bundy, kabáty, vesty, opasky, nohavice a sukne. Najobľúbenejším typom sú jahňacie kože. Tureckú kožu možno zakúpiť v certifikovaných butikoch alebo salónoch.

Koberce - Turecké ručne vyrábané koberce sú žiadané po celom svete. Koberce sú vyrobené z prírodných tkanín s použitím prírodných farbív - ozdobia každý interiér a v každodennom živote plnia nielen estetické, ale aj funkčné účely. Takýto turecký suvenír je celkom drahý, ale vydrží vám dlho.

Magnetky na chladničku - Magnetky sú jednoducho štandardom pre turistov, ktorí si ich prinášajú so sebou na pamiatku počas svojich ciest. Magnetky je možné kúpiť v každom obchode so suvenírmi v Turecku.

pay with iyzico methods