Zľava do 30% pri platbe online!

Je Turecko v Európe?

Publikované 11 Jún, 2022
                            Jedna zem, dva kontinenty... 
 

Turecko sa už roky teší neutíchajúcej obľube medzi turistami, a to nielen zo Slovenska. Za svoju atraktivitu vďačí nielen slnečnému počasiu a obrovskému výberu hotelov s možnosťou All inclusive, ale takisto kultúre a mnoho pamiatok a miest, ktoré treba na dovolenke navštíviť. Je ich toľko, že často jeden alebo dva zájazdy na dovolenke nestačia, aby ste videli všetko, čo sme mali naplánované. Bohatstvo tejto zeme nie je náhoda! Za toto množstvo rôznych historických pamiatok  vďači Turecko predovšetkým svojej polohe.

 
 
 
Pre väčšinu z nás je Turecko  tak exotickou zemou, že nemôžeme uveriť že časť tejto obrovskej zeme na nachádza v Európe, bližšie než by ste si mysleli.
 
Jedinečná poloha Turecka 
 

Kde sa nachádza Turecko? Na akom kontinente? Odpoveď na túto otázku je veľmi zaujímavá. Turecko je jedna z mála zemí, ktoré sa nachádzajú na dvoch kontinentoch - Ázií a Európe! Väčšina Turecka samozrejme však leží v Ázií na poloostrove zvanom Malá Ázia. Európska časť nazývaná ako Thrákia, zaberá len 3 % rozlohy zeme. Európu a Áziu oddeľuje malé vnútrozemské Marmarské more a dva slávne prielivy - Bospor a Dardadely. 

 

Celková rozloha Turecka je 783 562 km² (z toho 23 764 km² v Európe). Zem je rozdelená do 81 provincií, pričom najväčšími mestami sú Istanbul, Ankara a Izmir. Turecko je teda obrovská a veľmi rozmanitá zem. Ako jedna z mála sa naviac môže pochváliť tým, že leží na štyroch moriach (Čierne more, Marmarské more, Egejské more a Stredozemné more), ktoré ho obklopujú zo štyroch strán. 

 

Turecko a bývalá Osmanská ríša má vďaka svojej polohe v regióne veľmi silnú pozíciu. Pripomeňme si, že tadiaľto viedol slávny „Hodvábny chodník“ - bývalý obchodný chodník spojujúci Čínu s Blízkym východom a Európou. Z východu sa vozilo najmä hodvábie, železo a papier. Zlato, parfémy, šperky, hrozná a plodiny boli prepravované na východ. Trasa krížových výprav, zahájených Európskymi pápežmi a rytiermi v stredoveku, viedla taktiež cez bývalý Konštantínopól dnešný Istanbul).
 
Turecko sa nachádza v Európe a Ázií zároveň
 
Samozrejme sa nedá ingnorovať veľmi dôležitý politický a strategický aspekt, ktorý je do značnej miery daný pozíciou Turecka. Pre veľa Európanou to bolo po prvýkrát, kedy vypuknutie migračnej krízy  pritiahlo zemepisnú polohu. Táto zemvšak po stáročia hraje v regióne blízkeho východu veľmi dôležitú rolu. Osmanská ríša a neskôr Turecká republika boli bránou medzi Východom a Západom. Od začiatku 20. storočia túto strategickú polohu realizovali svetové mocnosti ako Spojené Štáty Americké a Rusko. Bohužial zemi súsediace s Tureckom nie sú považované za stabilné politicky i ekonomicky. 
  • v Európe sú to Grécko a Bulharsko
  • v Ázií je to Sýria, Irak, Irán, Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko ..

.. toto však pomáha Turecku plniť jeho rolu lídra regiónu.

Väčšina turistických letovísk Turecka je v Ázií

Väčšina obľúbených miest slovenských turistov sa prirodzene nachádza na ázijskom kontinente. Njaznámenjšie letoviská sa nachádzajú na pobreží Stredozemného mora, a preto je táto oblasť známa ako Turecká riviéra. Nájdete tu regióny ktorými sú Alanya, Side, Belek, Kemer a trochu iné „mestské“ atrakcie poskytne hlavné mesto celého regiónu - Antalya. Všetky mestá v tejto oblasti ponúkajú veľmi rozmanitý výber hotelov rôznych štandardov a samotné mestá, najmä 60 km vzdialená perla Tureckej riviéry - Alanya a Side, ponúka taktiež veľa pamiatok, ktoré môžete navštíviť spoločne s našou cestovnou kanceláriou´Ahoj Alanya.

Ponuka našich zájazdov

Rekreanti tiež trávia radi čas pri Egejskom mori. Táto časť Turecka domovom takých prázdninových letovisiek ako sú Bodrum, Marmaris, Çeşme, Didim a Kuşadası. Klíma je tu o niečo chladnejšia než na riviére, je tu veternejšie, kvôli čomu je tu turistická sezóna o niečo kratšia ako napríklad v Alanyi. 

Čierne more - uzatvárajúce Turecko zo severu, neponúka tak rozsiahlu turistickú infraštruktúru a ani samotní obyvatelia ho nevnímajú ako dobré miesto pre strávenie dovolenky. Stojí za to však tam vyraziť, keď nie na pláže, navštíviť dve najznámejšie mesta regiónu - Trabzon a Samsun. Milovníci histórie a prírody by túto časť pri plánovaní cesty do nemali rozhodne prehliadnuť. 

 

Mesto na dvoch kontinentoch - Istanbul

Ak si zoberieme do úvahy polohu Turecka, nemôžeme zabudnúť na mesto Istanbul. Veľa zdrojov uvádza, že je to jediné mesto na svete, ktoré sa nachádza na dvoch kontinentoch. Vskutočnosti existuje ešte jedno také mesto - Magnitogorsk v Rusku, ktoré sa však s mohutnou metreopolov na Bosporskom prielive nedá porovnávať. Jedine v Istanbule zažijeme jedinečný pocit, kedy z paluby lode húpajúcej sa na vlnách Bosporu vidíme vpravo Áziu a vľavo Európu. Bývalý Konštantínopól - Istanbul naďalej vo veľkom priťahuje turistov z celého sveta.

Európska časť Turecka 

Ak Európska časť Turecka tvorí tvorí len 3 % rozlohy zeme, mali by ste túto časť pri plánovaní cesty úplne vynechať? 

Nie, pretože aj tu nájdeme veľa atrakcií, ktoré dokážu vzbudiť váš obdiv. Predovšetkým stojí za to zostať v meste Edirne. Tu môžeme vidieť mešity a sultánske paláce, ohromujúce svojou majestátnosťou a bohatou výzdobou. Mnohé z nich sú historické budovy, pochádzajúce zo štvrnásteho a pätnásteho storočia, kedy toto mesto bolo hlavným mestom expandujúcej Osmanskej ríše.

pay with iyzico methods