Zľava do 30% pri platbe online!

Aké moria obklopujú Turecko?

Publikované 25 Máj, 2022
                                          Turecko a more 
 
Turecko je obrovská a rozmanitá zem. O tejto geografickej a geopolitickej unikátnej lokalite sme písali už v predchádzajúcich príspevkoch na našom blogu. Dnes by sme sa radi zamerali na jeden konkrétny prvok, ktorý odlišuje vašu obľúbenú prázdninovú destináciu a robí ju tak obľúbenú medzi turistami. Mnohí z Vás si nedokážu predstaviť dovolenku bez mora a Turecko je  obklopené štyrmi morami! Farbu si môžete vybrať :) Poďme sa na každé z nich pozrieť. 
 
Moria obklopujúce Turecko 
 
Čierne more
 
 
Začneme severom zeme a čiernym morom. Jeho názov pochádza od sulfidov, ktoré farbia vodu na čierno. Je to najväčšia svetová zásobáreň anaerobnej vody. Jeho rozloha je  422 000 km², priemerná hĺbka 1 315 m, maximálna hĺbka je 2 258 m. Práve toto more sa vlieva do riek Dunaj, Dnester a Dneper. Teplota vody sa pohybuje od 29 stupňov v lete do 5 tich stupňov v zime. Najdôležitejšie prístavy sú: 
 
 • Constana - Rumunsko
 • Burgas a Varna - Bulharsko
 • Novorossijsk - Rusko
 • Odessa - Ukrajina 
 • Trabzon a Samsun - Turecko 

Za kúpaním v Čiernom mori jazdia turisti najčajstejšie na dovolenku do Rumunska alebo do Bulharska. Kvôli nevyspytateľnému počasiu nie je v Turecku toto more príliš obľúbené na odpočívanie na pláži. Tento región láka predovšetkým turistov, ktorí preferujú spoznávanie a aktívny odpočinok. 

Miestni turisti, teda obyvatelia Turecka, predovšetkým z Ankary alebo Istanbulu radi navštevujú mesto Amasra čo je krásne položené letovisko a mesto Safranbolu so starým mestom, ktoré je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. 

Najväčšie turecké mestá pozdĺž pobrežia Čierneho mora sú: Samsun a Trabzon. O niečo ďalej na východ je tiež mesto Rize známe svojimi čajovými plantážami.

Marmarské more

Najmenšie turecké more je Marmara, zovreté medzi Európou a Áziou, oddelené od Čierneho a Egejského mora slávnymi prielivmi Bosporom a Dardanelami.  Rozkladá sa na ploche 11 472 km² a jeho maximálna hĺbka je 1355 m. V zime sa jeho teplota pohybuje od 7 do 8 stupňov a v lete okolo 29 stupňov. Tento región sa vyznačuje viacerými malými ostrovmi, z ktorých sa ťažil mramor ( grécky marmaros), z ktorého pochádza názov tohto mora. Rybolov je tu veľmi silno rozvinutý, rovnako ako medzinárodná námorná cesta hospodárskeho a politického významu. Marmarské more tvorí súčasť zmluvnej hranice medzi Európou a Áziou. Najväčšie mesto a prístav je samozrejme Istanbul!

 

Egejské more 

Po tom ako prepláveme Dardanely sa presunieme do Egejského mora. Turistom toto more netreba predstavovať aj keď pobrežie Grécka a jeho početné ostrovy ( celkom 3000) sú medzi jeho priaznivcami stále obľúbenejšie. Jeho meno pochádza od aténského kráľa Egea, otca slávneho Thésea, ktorý sa mal podľa legendy plaviť na Krétu, aby zabil Minotauriu príšeru.

Najdôležitejšie námorné prístavy sú: 

 • Pireus (Atény) 
 • Thessaloniki (Grécko)
 • Izmir (Turecko) 

Egejské more patrí geograficky medzi nazaujímavejšie more v Turecku! 

Vyznačuje sa veľmi rozmanitým pobrežím, nachádzajú sa tu veľa poloostrovov a zátok. Povrch spestrujú už zmienené ostrovčeky vrátane súostrovia Kyklady, Dodekanézy, Severné Sporady a jednotlivé ostrovy ako Euboia, Chios, Lesbos, Samothrace. Za zmienku stojí, že Egejské more leží v Egejskej náhornej plošine. Tento región je pomerne často svedkom zemetrasení, pretože sa tu nachádza veľa priekopov (vrátane Krétskych a Anatolských) a pánví. 

Nachádzajú sa tu aj dve aktívne sopky - na ostrovoch Santorini a Nisiros. 

Turistická sezóna pri Egejskom mori je kvôli mierne nižším teplotám o niečo kratšia ako pri Stredozemnom mori. Egejská časť je pomerne veterná - sú tu perfektné podmienky pre windsurfing alebo paragliding. Teplota vody sa v zime pohybuje okolo 12 stupňov, v lete dosahuje 25 stupňov.

Hlavné turistické strediská:

 • Çeşme
 • Bodrum
 • Marmaris
 • Kuşadası 

More je celkom teplé bez silných prúdov a navyše má veľmi mierne dno. 

Stredozemné more

V Turecku je Stredozemné more najobľúbenejšie medzi turistami. Toto vnútrozemné more je jediné na svete, ktoré je obklopené tromi svetadielmi. 

Názov Stredozemného mora pochádza z latinského slova maditerraneus, čo znamená ,,uprostred zeme" alebo ,,medzi zemami", pretože sa nachádza medzi Európou a Afrikou.  Nájdeme tu tak známe ostrovy ako Baleárske súostrovie, Korziku a Sardíniu, Maltu a Cyprus. 

Stredozemné more v Turecku láka turistov predovšetkým výbornou infraštruktúrov, piesočnými plážami a slnečným počasím - viac ako 300 slnečných dní do roka. Ku kúpaniu nabáda aj teplota vody - v zime sa pohybuje okolo 18 stupňov, v lete dosahuje 29 stupňov. 

Táto časť zeme sa z nejakého dôvodu nazýva Turecká riviéra.

Nájdete tu obľúbené letoviská ako:

 • Kemer
 • Belek
 • Side
 • Alanya

Pre tých, ktorí radi relaxujú vo väčšom meste, bude najlepšiou voľbou mesto Antalya - hlavné mesto regiónu a najdôležitejšie letisko v celej Tureckej riviére. 

Mimoriadne úrodná pôda a priaznivá klíma robí túto oblasť ideálnu pre pestovanie citrusových plodov, hrozien, fíg, banánov, melónov a vodných melónov. Pestuje sa tu tiež ryža a bavlna. Oblasť stredomorského Turecka si spájame predovšetkých s cestovným ruchom, ale rozvíjajú sa tu ďalšie priemyselné odvetvia - tu je dôležité spomenúť mesto Antalya, kde sa ťaží chróm a mangán, Mersin (prístavné mesto, ropná rafinéria a textílne továrne) a Adana (pivovar a textílna továreň). 

Pri ktorom mori by ste radi strávili svoju vysnívanú dovolenku? :)

 

pay with iyzico methods