Zľava do 30% pri platbe online!

Nové obmedzenia v Turecku, môžete ísť na dovolenku?

Publikované 20 Júl, 2021
                                                         
AKTUALIZÁCIA 20.9. 2021

Skutočnosť, že Turecko je lídrom medzi krajinami, ktoré si turisti najčastejšie vyberajú, o tom už každý vie. Preto by každý, kto ide na dovolenku, chcel poznať pravidlá, ktoré v tejto krajine prevládajú a čo je treba dodržať.

Na rôznych webových stránkach je veľa správ o obmedzeniach a pravidlách prevládajúcich v Turecku v čase koronavírusy. Na niektorých weboch sú uvedené dôveryhodné zdroje a na iných menej. Preto, najmä pre vás, občas pridávam záznamy s aktuálnymi pravidlami v Turecku. Všetky overené informácie budú na jednom mieste :)

Koronavírus drasticky ovplyvnil cestovný ruch v Turecku. Ako viete, táto krajina žije hlavne z turistických služieb. Turecko sa však nevzdáva tak ľahko! Ochotný čiastočne zachrániť svoju krajinu - ponecháva svojim turistom otvorené hranice.   

Od 1. 7. 2021 Turecko zrušilo všetky epidemiologické opatrenia v krajine, čo sa týkajú cestovania. Všetko funguje ako predtým, až na zákaz púšťania hudby v podnikoch (disco, DJ, živá hudba) po polnoci. Naďalej však zostáva povinnosť nosenia ochranných rúšok.

Vstup do Turecka bez zmeny, platí čo je napísané nižšie.

Návrat späť na Slovensko

 • Dieťa do 12 rokov: podlieha režimu osôb v spoločnej domácnosti, nie je nutnosť registrácie na eHranica
 • Osoby od 12-18 rokov: podlieha režimu osôb v spoločnej domácnosti, nutnosť zaregistrovať sa na eHranica
 • Osoby od 18 rokov:  povinnosť zaregistrovať sa na eHranica

 Čo Vás čaká pri registrácii do eHranica?

Po vyplnení základných údajov budeme od Vás chcieť zistiť, či ste už absolvovali očkovanie. Na výber budete mať z troch možností:

 • som plne zaočkovaná osoba a mám o tom doklad
  • dokončíte jednoduchú registráciu a nemusíte nastúpiť do domácej izolácie
  • registrácia platí 6 mesiacov
 • som zaočkovaná osoba aspoň 1. dávkou a mám o tom doklad
  • dokončíte jednoduchú registráciu a nemusíte nastúpiť do domácej izolácie
  • registrácia je platná do 9. 8. 2021
 • nie som zaočkovaná osoba
  • pokračujete vo vyplnení formuláru
  • ak spĺňate podmienky z výnimiek z absolvovania povinnej domácej izolácie, nemusíte ju absolvovať
  • ak nespĺňate podmienky na výnimku, musíte absolvovať povinnú domácu izoláciu

 

                  Letenky do Turecka - aktuálná situácia  

Lety zo Slovenska či Rakúska sú momentálne bez obmedzení.

PCR testy pre dovolenku v Turecku

Od 1. Júna 2021 pri vstupe do Turecka turisti s výnimkou detí mladších 6 rokov, nie sú povinní:

-predložiť negatívny PCR test,ak boli očkovaní najmenej 14 dní pred odletom alebo prekonali Covid-19 a vyliečili sa ya posledných 6 mesiacov

-ak cestujúci nemôžu predložiť osvedčenie o očkovaní alebo prekovaní Covidu-19 musia predložiť negatívny PCR test 72 hodín alebo rýchly antigénny test 48 hodín najneskôr pred vstupom do Turecka 

HES kód

Ďalšou dôležitou podmienkou, ktorú treba splniť, aby bolo možné vás pustiť na palubu lietadla, je predložiť formulár s kódom HES. Toto je povinný požiadavka od 15. marca 2021. Formulár pre vstup do Turecka sa musí vyplniť online do 72 hodín pred cestou. Tento dokument s individuálnym HES kódom by mal byť vytlačený alebo stiahnutý do telefónu a predložený v elektronickej podobe. Deti do 6 rokov nepotrebujú kód HES.

Vďaka tomuto kódu vás bude možné ľahko kontaktovať, ak počas pobytu v Turecku prídete do kontaktu s osobou infikovanou koronavírusy. Pred vstupom do rôznych zariadení je vyžadovaný tiež kód HES:

 • obchodné centrá
 • banky
 • fitness centrá
 • nemocnice
 • pri check-ine v hoteli

Preto je najlepšie mať ho v ruke! 

 

Karanténa po návrate z Turecka - kto ju nemusí absolvovať? 

- podstúpiť PCR test pred odletom (max 72 hodín starý negatívny test) 

- vyplniť príjazdový formulár -  ehranica

- pri príchode z Turecka je povinná domáca karanténa ,ktorá sa končí obdržaním negatívneho RT-PCR testu,ktorý je možné vykonať najneskôr na piaty deň karantény  

- pri bezpríznakovom priebehu karantény dovršením jej 14.dňa 

- u detí do desiatich rokov sa pri bezprívnakovom priebehu karantény,táto ukončuje ukončením povinnosti domácej karantény pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti. 

Kto nemusí absolvovať karanténu? 

- osoba,ktorá bola zaočkovaná druhou dávkou vakcíny a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní alebo prvou dávkou vektorovej vakcíny a od tejto udalosti uplynulo viac ako 28 dní alebo osoba,ktorá bje viac ako 14 dní po 1.dávke očkovania proti Covid-19 (mrna alebo vektorovou vakcínou),ak bola dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonaia ochorenia 

- ďalej osoba,ktorá má uzatvorený právnopracovný vzťah ,obdobný pracovný vzťahalebo miesto výkonu práce na území Slovenskej republiky a zároveň trvalý alebo prechodný pobyt na území štátu zaradeného do zoznamu červených štátov

Obmedzenia pre turistov v Turecku

V Turecku dôjde k uzamknutiu (zákaz opustenia vášho domova), ale našťastie to bude trvať len jeden deň v týždni. Zákaz vychádzania začína v sobotu v 22:00 a končí v pondelok o 5:00. Nové obmedzenia NEPLATIA NA TURISTOV letiacich do TURECKA NA DOVOLENKU, iba občania a cudzinci s trvalým pobytom v tejto krajine.

Hotely sú otvorené a turisti sa budú môcť voľne pohybovať po meste a cestovať po celej krajine.

Jediným zákazom, ktorý platí pre každého turistu, je povinnosť nosiť masku na verejných miestach a v dopravných prostriedkoch. Na pláži alebo pri hotelovom bazéne sa môžete voľne pohybovať BEZ masky.

Turisti NIE sú ovplyvnení žiadnymi obmedzeniami a môžu ľahko cestovať po celom Turecku! Spoznajte túto krásnu krajinu s nami - AhojAlanya slovenská cestovná kancelária v Turecku! Srdečne vás pozývame, aby ste sa zoznámili s našou ponukou na webe:

https://ahojalanya.sk/

Ak máte akékoľvek otázky, sme tu, aby sme vám pomohli!

KONTAKTUJTE NÁS

 

                                                                
                                                              
 
                                                
pay with iyzico methods