Zľava do 30% pri platbe online!

Oko proroka - význam a história

Publikované 28 September, 2021

Oko proroka na každom kroku ...

Oko proroka alebo po turecky „nazar boncuğu“ je najobľúbenejším darčekom, ktorý je možné priniesť z dovolenky z Turecka.

Prechádzka po tureckých uličkách, návšteva rôznych turistických miest a návšteva obchodov, či v kanceláriách, hoteloch, na letiskách, v tureckých domoch, v taxíkoch a autobusoch, nech idete kamkoľvek, kam sa pozriete - na všetkých týchto miestach narazíte na ozdoby v tvare oka v odtieňoch modrej. Symbol oka proroka je možné zakúpiť v rôznych formách: prívesky na kľúče, prívesky, šperky, špendlík, prívesky, lapače snov, magnetka na chladničku atď.

Ako vyzerá Oko proroka?

Kedysi to bola obyčajná sklenená guľa sfarbená na modro s oxidom medi, zatiaľ čo dnes je oko proroka vyrobené z rôznych materiálov. Nezáleží na tom, v akej forme, najdôležitejší je vzhľad symbolu. Je to modrá kvapka obklopená kruhmi, pripomínajúca očnú dúhovku v námorníckej modrej, svetlo modrej, bielej farbe s čiernou bodkou v strede. Oko proroka môže byť známe aj ako „modré oko“ alebo „oko Fatimy“ (dcéra proroka Mohameda).

Oko proroka

Oko proroka môže pre mnohých turistov znamenať iba pekne vyzerajúci ornament, zatiaľ čo pre obyvateľov Turecka je tento symbol veľmi dôležitý! Dá sa povedať, že je to najdôležitejší symbol v tejto krajine. Oko proroka má pre Turkov veľký význam a hneď, ako sa zoznámite s jeho históriou a všetkým, čo s ňou súvisí,  vám bude všetko zrozumiteľnejšie.

Pred čím chráni ...?

Staroveké modro-biele oko je talizman, amulet s veľkou silou - navrhnutý tak, aby chránil majiteľa pred zlými pohľadmi a kúzlami, ktoré prinášajú nešťastie. Po stáročia Turci verili, že ľudia, ktorí nám veľmi prajú alebo sa na nás pozerajú s akýmkoľvek opovrhnutím alebo nenávisťou, sú tí, ktorí k nám vysielajú zlé sily. Preto, keď máme pri sebe oko proroka, bez ohľadu na to, v akej forme, môžeme sa cítiť „v bezpečí“ a veriť, že talizman nás ochráni pred všetkým zlom a „nebezpečným urieknutím“.

Naozaj to funguje ...?

Mnoho ľudí zaujíma, či amulet skutočne funguje, alebo je to ďalší vodný nápoj. Hovorí sa, že oko proroka bude fungovať len vtedy, keď ho dostaneme od niekoho ako dar, od niekoho s čistými úmyslami, ktorý nám praje.

Na druhej strane, ak oko proroka praskne, znamená to, že amulet odviedol skvelú prácu a urobil na čo bol určený - zablokoval zlú energiu odoslanú k nám. Potrebujete vymeniť oko proroka za nové, ale musí to byť aj dar, aby naďalej plnilo svoju funkciu.

V Turecku je obvyklé zahrnúť oko proroka všetkými darmi, aby prinieslo šťastie a odvrátilo zlo od majiteľa. Mladé páry a novonarodené deti sa najčastejšie darujú pripevnením modrého oka na zlato a takýto talizman dostanú aj ľudia, ktorí si otvoria vlastnú firmu alebo ľudia, ktorí sa presťahujú do novo kúpených bytov.

 

História

Oko proroka je spojené predovšetkým s Tureckom, ale čo jeho história? Jeho pôvod je nám bohužiaľ neznámy. Existuje o tom niekoľko legiend a teórií.

  • Prvá teória sa týka Horovho oka v starovekom Egypte - symbol oka bol v pyramídach nájdený ako hieroglyfy, ich význam je o niečo širší ako oko proroka, ale majú podobnú funkciu - majú chrániť pred zlými silami a kúzlami, ako aj závisť od ostatných ľudí. Stojí však za to vedieť, že obe oči sa navzájom líšia, napríklad vzhľadom.

OKO PROROKA                               OKO HOROVHO

Či spolu skutočne súvisia alebo ide len o náhodu, bohužiaľ nevieme.

  • Existuje tiež legenda o chudobnom roľníkovi s názvom „NAZAR“ s veľmi charakteristickými očami, ktoré boli veľmi nezvyčajné a vo farbách pripomínajúcich farby mora. Nazar žil v malej dedine, bol samotár, takže sa mu dedinčania vyhýbali ako len mohli. Báli sa mu pozrieť do očí, pretože si mysleli, že jeho oči priťahujú iba zlo. Jedného večera zachránil Nazar život obchodníkom z lode, ktorým hrozil veľký balvan na brehu mora, nebyť muža, loď by narazila a potopila sa. Ľudia žartovali, že iba Nazarov pohľad môže zachrániť kupcov a potom jeden odvážlivec bežal za roľníkom. Ten muž sa pozrel na balvan a po chvíli sa rozpadol na tisíce malých kamienkov, ktoré sa podobali na Nazarovo oko, a teda podobnosť so symbolom Oko proroka.

Je oko proroka nebezpečné?

Bez ohľadu na to, akého ste vierovyznania - povera spojená so symbolom oka proroka nemá nič spoločné s náboženským pozadím (podľa verejnej mienky). Všetko však závisí od toho, čomu veríme ... Na Blízkom východe a v Malej Ázii je talizman oka proroka považovaný za ochranné talizman. Pre katolícku vieru sa to však môže ukázať ako problém, pretože je zakázané nosiť akékoľvek amulety alebo talizmany. Katolícka cirkev tvrdí, že chrániť nás môže iba Boh, a nie niektoré amulety, ktoré nám môžu priniesť iba zlo a nebezpečenstvo.

Chcete pre seba a svojich blízkych prilákať šťastie a chrániť ich pred zlými silami podľa tureckého presvedčenia? Za pokus to stojí, nikomu to neublíži a možno pomôže! Stačí mať pri sebe symbol oka proroka, ktorý dostanete darom :)

 

pay with iyzico methods