Istanbul - jediné mesto na svete ležiace na dvoch kontinentoch, o ktorom už pravdepodobne každý počul. Mesto ukrýva mnoho majestátnych pamiatok, ktoré očarujú turistov svojou krásou. Jedným z takých miest je slávna Modrá mešita, ktorá je jedným z posledných príkladov klasického obdobia islamského umenia v Turecku. Má centrálnu polohu, v blízkosti známych pamiatok, akými sú chrám Hagia Sofia a palác Topkapi.
Modrá mešita je budova zo 17. storočia, ktorú nechal postaviť sultán Ahmed I., od ktorého pochádza celý názov mešity - Sultanahmet Camii, teda mešita sultána Ahmeda. Zaujímavosťou je, že názov „Modrá mešita“ vytvorili ostatné národy, ktoré navštívili toto miesto, a to vďaka interiéru mešity, ktorý je lemovaný viac ako 21 000 ručne vyrobenými dlaždicami z Izniku (mesto), v ktorých je dominantnou farbou modrá popretkávané bielou a zelenou.
Mešita sa začala stavať v roku 1609 a bola dokončená v roku 1616 (rovných 7 rokov). Sultán chcel postaviť štruktúru pôsobivejšiu ako neďaleká chrám Hagia Sofia. Existuje legenda, že vtedy 19-ročný sultán Ahmed I. sa rozhodol postaviť mešitu, aby získal od Alaha odpustenie za nie príliš dobré - nevhodné správanie v mladosti.
Architektom tejto nádhernej budovy bol Sedefkâr Mehmet Ağa, ktorý bol žiakom samotného architekta Sinana - dvorného architekta sultánov. Je zaujímavé, že sám Sultan Ahmed I. pracoval pri stavbe tejto mešity ako robotník. Vydal zo seba maximum a pracoval až do konca!
Modrá mešita v Istanbule má 6 minaretov! Čo je extrémne zriedkavé. Minarety - to sú vysoké veže v mešite, z ktorých sa zvoláva k modlitbe. Pokiaľ ide o toto číslo, existuje legenda, že sultán Ahmed I. pri opise svojej vízie minaretov použil slovo „altın“ - niečo zlaté, zatiaľ čo architekt Sedefkar omylom (aj keď existuje verzia, ktorá najmä preto, aby vytvoriť nepraktické a príliš prehnané zlaté minarety) bolo chápať toto slovo ako „altı“, čo znamená šesť.
Modrá mešita bola postavená na takmer štvorcovom pláne (51,65 m x 53,40 m) a vedie k nej päť brán. Z vonkajšieho námestia vedú tri brány na vnútorné nádvorie, ktoré je obklopené krížovými chodbami (dlhé chodby) podopreté 26 stĺpmi prekrytými 30 klenutými klenbami.
Do mešity sú tri vchody. Dva z nich vedú z vonkajšieho nádvoria a jeden z vnútorného nádvoria. Nad mešitou sa týči kupola s priemerom 22,4 m a v strede mešity sa týči 43 metrov nad podlahou. Kupolu podopierajú takzvané „slonie nohy“, to znamená stĺpy s priemerom až 5 metrov. Na vrchole každého z nich sú citáty z Koránu, pričom každý symbolizuje piliere islamskej viery.
Vo vnútri Modrej mešity je pôsobivá modlitebňa lemovaná červenými tureckými kobercami. Je rozdelená na dve časti, menšiu - prístupnú pre turistov a väčšiu - uzavretú, otvorenú iba pre ľudí, ktorí sa modlia.
Vstup do každej mešity v Turecku je bezplatný, stačí byť dostatočne zahalený. Pri vstupe do mešity si vyzujte topánky a zakryté kolená. Dámy si tiež musia zahaliť vlasy a ramená šatkou.
Pri návšteve Istanbulu musíte vidieť modrú mešitu! Táto budova je mimoriadne pôsobivá a mimochodom, každý môže individuálne posúdiť, či bol plán sultána Ahmeda I. na zatmenie susednej Haga Sophi splnený.