Zľava do 30% pri platbe online!

Najzaujímavejšia turecká kozmetika, ktorá sa oplatí kúpiť v Turecku

Publikované 4 September, 2022

Často sa nás pýtate, aká turecká kozmetika je najlepšia? Čo odporúčame? Kde sa oplatí nakupovať a na čo si dať pozor? Rozhodli sme sa preto všetky tieto informácie zhromaždiť a podeliť sa s vami o naše skúsenosti!

Turecká kozmetika - čo musíte vedieť

Pár základných informácií na začiatok - sú v Turecku drogérie?

Samozrejme! V centre Alanye nájdeme dokonca nami známu drogériu Rossmann. Treba však povedať, že v tomto prípade je väčšina kozmetiky v drogérii z dovozu, a preto môžu byť ceny značkových produktov oveľa vyššie ako tie zakúpené u nás. Pokiaľ vás zaujíma, kde drogériu Rossmann v Alanyi nájdete, uvádzame tu adresu: Saray Mahellesi Atatürk Bulvar No:62/A-B-C, D:1, 07400 Alanya/Antalya, Turecko.

Čo sa týka pravých tureckých drogérií, ktoré ponúka „lokálnejší“ sortiment, môžeme spomenúť obchody, ako je EVE, GRATIS alebo WATSONS.

 

Najobľúbenejšia turecká kozmetika

Najobľúbenejšou tureckou kozmetikou je ružová voda (Gül suyu), čo je vedľajší prvok produkcie ružového oleja. Najobľúbenejšou zvolenou značkou je Rosense. Odporúčame ale vyskúšať aj ružový olej tejto značky vo forme krému, séra alebo ružovej vazelíny.

Iné obľúbené značky, ktoré ponúkajú produkty z ružovej vody sú Gülsarayı, Bebak. Veľmi obľúbená je aj levanduľová voda s prekrásnou vôňou (Lavanta suyu).

Ružová alebo levanduľová voda sa veľmi často používa ako tonikum alebo vonná prísada do krémov. Voda má veľmi cenné vlastnosti a pôsobí protizápalovo. Pokožku navyše chráni a hydratuje.

Kolonya oraz olejek różany

Kolonya, turecká kozmetická klasika

Či už po ceste na výlet alebo pri návšteve tradičných tureckých obchodov so suvenírmi môžete byť vyzvaní vyskúšať tureckú klasiku nazývanou Kolonya. Tento produkt nie je nič iné ako zmes etylalkoholu, vody, oleja (najčastejšie citrónového) a kvetinových esencií. Turci ho najčastejšie využívajú ako osvieženie po dlhých cestách alebo pri práci. Má mnoho ďalších vlastností a to nielen liečivých, ale aj užitočných na každodenné použitie. Ak si napríklad počas jedla zašpiníte vaše oblečenie, stačí látku namočiť kolóniou alebo požiadať o servítku navlhčenú kolóniou v reštaurácii. Kolóniu tak môžeme využiť nielen pri cestovaní, ale aj počas jedla.

Olivový olej je kľúčovou zložkou mnohých tureckých prípravkov

Turecko je známe aj produktmi s prídavkom olivového oleja. Najobľúbenejšou a zároveň najčastejšie kupovanou značkou či už miestnymi, alebo turistami, je značka Dalan.

Spoločnosť Dalan má vo svojej ponuke širokú škálu produktov a to vrátane krémov, pleťových vôd, mydiel, šampónov a kondicionérov. Výrobky tejto značky môžete nájsť často v drogériách, supermarketoch aj na bazároch. Produkty od tejto značky sa oplatí kúpiť ako darček a to hlavne vďaka prípraveným a pekne zabaleným darčekovým sadám.

Táto značka sa odporúča najmä pre pleť so sklonom k vysušovaniu. Sami možeme potvrdiť, že kozmetika od tejto značky funguje skvele :)

Kosmetyki z oliwą z oliwek

Najčastejšie kupovaná kozmetika turistov

Medzi obľúbené značky nakupované turistami sú:

  • Dalan
  • Rosense
  • Arko nem

Za nás odporúčame zakúpiť si krém Haccer, ktorý má mastnejšiu konzistenciu, takže skvele premastí. Obsahuje sezamový olej a prídavok z olivového oleja. Zaujme vás aj svojou špecifickou vôňou. Krém si môžete zakúpiť v lekárni.

Prírodné turecké mydlá

Populárne sú aj turecké mydlá, ktoré majú skvelé vlastnosti. Sú veľmi funkčné, dobre penia a krásne voňajú. Medzi najobľúbenejšie značky týchto mydiel je opäť Dalan, ale aj Duru, Hacı Şakir.

Tureckie mydełka

Prírodné mydlá v Turecku sa často používajú kvôli ich hydratačným a hojivým vlastnostiam pri kožných problémoch. Vedeli ste, že sa v Turecku dá kúpiť aj žihľavové alebo pistáciové mydlo? Tieto mydlá nájdete v špeciálnych obchodoch zameriavajúcich sa na výrobu prírodných mydiel. V obchodoch je možné mydlá kúpiť aj na váhu.

Bylinná kozmetika

Ak ste priaznivcom bylinnej kozmetiky, ste na správnej adrese. V Turecku nájdete bylinné šampóny s prídavkom prírodných olejov napríklad od značky Otacı.

Obľúbené pleťové masky

V Turecku veľa žien používá pleťové masky na tvár. Nejoblúbenějšia je tu jogurtová maska (Yoğurt maskesi). Tato maska obsahuje prírodný jogurt s prímesou oleja z ruže alebo levandule, a med a citrón na zosvietlenie pleti. Kyselina mliečna obsiahnutá v jogurte posobí veľmi dobre na pokožku aj pleť, a práve vďaka nej sa možete těšiť z krásnej a vyživenej pokožky.

Prírodné oleje do kúpeľa a starostlivosti o vlasy

Za pozornosť stoja aj turecké prírodné oleje, ako napríklad z olej lieskových orieškov. Tieto oleje sa skvele hodia na masáž, ako doplnok do kúpeľa alebo aj na premastenie vlasov! Krásne, zdravé a lesklé vlasy vďaka prírodným olejom tak potešia nejednu osobu.

Najlepšie je nakupovať kozmetiku...

Ako sme už spomínali vyššie, tureckú kozmetiku zakúpite v drogériách, lekárňach, predajniach s prírodnými mydlami alebo na tržniciach. Pokiaľ sa rozhodnete tureckú kozmetiku zakúpiť, neodporúčame sa spoliehať na poslednú možnosť a nákupu kozmetiky na tržniciach sa skôr vyhnúť. Nevyplatí sa kupovať produkty, ktoré sú dennodenne vystavené slnku a horúčave pri čakaní na svojho potencionálneho zákazníka.

Tureckie kosmetyki
Ako môžete vidieť, turecká kozmetika má veľmi široké využitie a je založená najmä na prírodných surovinách. Turecké ženy majú síce radi kozmetiku z dovozu, často sa ale pri jej nákupe stretnú s vysokou cenou a nie vždy ide tento fakt v ruke v ruke s kvalitou.
Turecká kozmetika preto stojí za vyskúšanie a to nielen vďaka jej cenovej dostupnosti :)
pay with iyzico methods