Dnešný príspevok na blogu je plne venovaný zdraviu. Pred cestou do Turecka návštevníkov často zaujíma na čo si dať na mieste pozor, či je otrava jedlom v Turecku bežná, aké sú príznaky otravy a či v Turecku existuje sultánova pomsta. Ako vyliečiť prípadnú otravu jedlom, čo sa oplatí jesť a čomu sa vyvarovať, aby ste neochorili? Tento príspevok vám dá odpovede presne na tieto otázky.
Ako sa vysporiadať s chorobami na dovolenke?
Turecko je z roka na rok medzi turistami obľúbenejšie, čo samozrejme ovplyvňuje počet otázok týkajúcich sa zdravia. Mnoho z vás pred prvou cestou do Turecka premýšľa, čo robiť a ako sa chrániť, aby ste neochoreli a mohli si dovolenku užiť naplno.
S jednou zo špecialistiek na cestovné ochorenie Annou Moller sme sa porozprávali o tom, ako vidia choroby z pohľadu vedúceho zájazdu a bežného residenta a spísali pre vás to najdôležitejšie.
Aké ochorenie je medzi turistami najčastejšie?
Najčastejšou chorobou medzi turistami je bohužiaľ otrava jedlom. Čím je ale táto choroba spôsobená? Podľa špecialistky sa táto choroba vyskytuje predovšetkým u osôb, ktoré majú zakúpenú službu ,,All inclusive". Vďaka tejto službe si tak často počas prvých dní pobytu na dovolenke doprajeme všetko, čo nám hotel ponúkne. To však nášmu telu neprospieva a z nadmernej konzumácie obrovského množstvo jedla, alkoholu, silné slnka, či vysokej teploty a prehrievania organizmu môže dostať šok - na to všetko nie je naše telo zvyknuté a môže tak na zmenu reagovať rôznymi spôsobmi. Návšteva zahraničnej krajiny znamená aj zmenu bakteriálnej flóry v črevách a je potrebné venovať navyše väčšiu pozornosť konzumácii nápojov a vode, ktorú pijeme.
Myslite aj na to, aké silné slnko v Turecku môže byť a vyhnite sa nadmernému vystavovaniu sa slnku a to predovšetkým v prvých dňoch vašej dovolenky. V inom prípade vás môže stretnúť úpal, prehriatie alebo popáleniny.
Skoro všetky hotely v Turecku majú klimatizáciu, čo je ďalší faktor, ktorý má za príčinu ochorenia kvôli rozdielu teplôt vo vnútornom a vonkajšom prostredí. Môžete sa tak stretnúť so zápalom krku, ucha alebo pálením očí. Všetky tieto ochorenia sú zapríčinené klimatizáciou, preto sa oplatí venovať pozornosť nastavenej teplote na tomto zariadení.
Čo môže ochorený turista očakávať od miestneho rezidenta?
Rezident vám rozhodne nemôže podávať žiadne lieky! Toto je základný bod, ktorý treba mať na pamäti. Rezident nám samozrejme môže ohľadom choroby poradiť, poskytnúť pomoc pri zavolaní záchranky, oznámiť najbližšie lekárne, ale o podávaní liekov nemôže byť reč. Navyše je dobré pripomenúť, že v prípade, že je táto pomoc nevyhnutná a klient odmietne ísť do nemocnice alebo ísť k lekárovi, môže nás rezident požiadať o podpísanie písomného odmietnutia pomoci.
Veľmi dôležitým bodom, na ktorý mnohí z nás zabúdajú, sú lieky. Pamätajte, že lieky, ktoré musíte užívať, by mali byť v príručnej batožine. V tomto prípade neexistujú žiadne zákazy ohľadom prevozu liekov pre vlastnú potrebu a je potrebné si pamätať, že v prípade straty vašej batožiny k rovnakým liekom v inej krajine nemusíte mať prístup.
Ďalší dôležitý bod - turecká lekáreň
Teraz prejdeme k ďalším veľmi dôležitým otázkam: Ako nájdeme lekáreň a v čom sa líši od tých na Slovensku? Čo môžeme kúpiť v tureckej lekárni? Aké lieky a suplementy dostaneme? Ktoré lieky vyžadujú predpis a ktoré nie?
Vyspovedali sme Agnieszku Dizmu, majiteľku lekárne v Antalyi. Agnieszka sa s nami podelila o obrovskú dávku poznatkov o fungovaní lekární v Turecku a o samotných liekoch.
V čom je lekárska v Turecku iná a kde ju nájdete?
Lekárne v Turecku sú dobre značené. Nájdete ich pod nápisom ECZANE spoločne s bieločerveným označením a symbolom E. Otváracie doby lekární sú spravidla od 7:00 do 19:00. V nedeľu majú obvykle zatvorené, čo platí pre všetky lekárne mimo lekární na pohotovosti.
Ak je lekáreň zatvorená, na jej dverách je možné nájsť vyvesený zoznam lekární, ktoré sú otvorené. Na zozname nájdeme okrem iného aj telefónne číslo na danej lekárne a adresu, kde lekárne nájdeme. Tieto informácie je možné ľahko uložiť do vášho telefónu vďaka QR kódu, ktorý je na liste vyobrazený. Na dverách lekárne potom nájdeme aj meno a priezvisko spoločne s kontaktom na majiteľa lekárne alebo lekárnika.
Nezabudnite, že lekárne hravo nájdete aj na googli alebo sa môžete opýtať personálu hotela, ktorý vám určite s hľadaním lekárne rád pomôže.
Čo v lekárni nájdete a čo si tam je možné kúpiť?
V skutočnosti sa lekárne v Turecku od tých na Slovensku príliš nelíšia. Každá lekáreň má svoj sortiment pekne organizovaný a vystavený tak, ako u nás. Rozdiely sú teda od tých našich lekární minimálne.
V prednej časti lekárne nájdeme napríklad doplnky stravy, vitamíny, detské obrúsky a iný sortiment pre mamičky. Ak si na dovolenku zabudnete vziať hrebeň na vlasy alebo nožnice na nechty, nájdete ich v lekárni tiež.
Ako zaujímavosť môžeme dodať, že v lekárni sa predávajú aj prípravky na škodcov, ako napríklad na mravce a potkany. Teda je možné v lekárni kúpiť naozaj skoro všetko.
Ako sa v lekárni dorozumieme?
V turistických lekárňach sa väčšinou dorozumiete rusky alebo anglicky, takže pokiaľ viete niektorý z týchto jazykov, nemali by ste mať problém. Pokiaľ ani jeden z jazykov neovládate, existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako sa môžete v lekárni dorozumieť a to napríklad neverbálne čiže rukami a nohami. Kto nevie ukázať bolesť v krku alebo bolesť ucha nech sa prihlási.
Rovnako môžeme lekárnikovi ukázať fotku obalu liekov, ktoré by sme si chceli zakúpiť. Lekárnik skontroluje zloženie lieku a pokiaľ tento liek nie je v ich sortimente, pomôže vám nájsť náhradu.
Čo robiť, keď vám dôjdu lieky na predpis?
Veľa liekov je v Turecku voľnopredajných, čo ale neplatí pre antibiotiká.
Aké lieky dostaneme v Turecku bez receptu?
- lieky na chorobné ochorenia, ako napríklad vysoký krvný tlak
- lieky na cukrovku
- vitamíny a doplnky stravy
- lieky proti chrípke a proti bolesti
- lieky na migrénu
- lieky na štítnu žľazu, napríklad Eutyrox v rôznych dávkach
- steroidné masti
- antikoncepčné pilulky
- a tablety ,,ráno po"
Čo robiť v prípade, ak potrebujete lieky na predpis?
Existujú lieky ako napríklad psychofarmaká alebo antibiotiká, ktoré vyžadujú predpis. V tomto prípade je nutná návšteva lekára. Niekedy sa stane, že turisti zo Slovenska prídu s vlastným receptom a lieky chcú vydať v Turecku. Bohužiaľ slovenské predpisy v Turecku neplatia a dostať požadované lieky na predpis je potrebné navštíviť lekára. Ceny liekov sú v Turecku však oveľa nižšie ako na Slovensku.
Čo sa týka cien v tureckých lekárňach, tieto ceny sú stanovené ministerstvom zdravotníctva. V Turecku navyše neexistuje žiadna sieť lekární, ako je to napríklad u nás na Slovensku. Donedávna si v Turecku každý mohol otvoriť a vlastniť niekoľko lekární. Dnes to však už nie je možné a lekáreň si môže otvoriť v Turecku len ten, kto má turecké občianstvo a má ukončené vzdelanie s diplomom.
Aké lieky si vziať so sebou?
Pred príchodom do Turecka turisti často užívajú probiotiká. V Turecku je čo sa týka týchto liekov veľmi malý výber, čo ovplyvňuje ich cenu. Probiotiká však možno zakúpiť bez lekárskeho predpisu.
Ak často trpíte ochorením močového mechúra, zoberte si lieky so sebou. V Turecku na tento problém nenájdete také plnohodnotné lieky, ako u nás.
Ak trpíte hnačkou, v tureckej lekárni nenájdete nami známe čierne uhlie. Odporúčame si do kufra pribaliť aj tieto lieky.
V prípade, že cestujete s dojčatom, zoberte si so sebou paracetamolové čapíky.
Naozaj existuje sultánova pomsta?
Určite vám zaujíma, či sultánova pomsta naozaj existuje a ak áno, aké sú jej príznaky. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Ako rozoznáme otravu jedlom od sultánovej pomsty?
Otrava jedlom sa prejavuje rýchlym a prudkým priebehom. Tento príznak však rýchlo pominie. Otrava jedlom je spôsobená konzumáciou potravín, ktoré sú mikrobiálne kontaminované.
Sultánova pomsta – objaví sa po troch až štyroch dňoch a drží sa nás o niečo dlhšie ako bežná otrava. Choroba je spôsobená odlišnou bakteriálnou flórou, rozmanitosťou jedál, zmenou jedálnička a klimatického pásma. Je nutné dodať, že sultánova pomsta nie je nákazlivá a nie každý je na zmenu bakteriálnej flóry citlivý. Pred príchodom do Turecka sa oplatí konzumovať jogurty bohaté na prirodzené bakteriálne kultúry.
Osoby, ktoré sú na zmeny bakteriálnej flóry citlivé, môžu byť vystavené aj vyššej pravdepodobnosti otravy jedlom. V tomto prípade sa opäť odporúča užívať probiotiká 2 týždne pred začiatkom dovolenky. Zvýšená konzumácia jedál, orientálne korenie, prejedanie, prehrievanie organizmu, málo pohybu, vystavovanie sa slnku a konzumácia väčšieho množstva alkoholu. To všetko môže mať veľký vplyv na náš organizmus a to treba mať na pamäti.
Prevencia alebo ako sa ochoreniu vyvarovať?
- Vyhýbajte sa surovým potravinám a rybám
- Pite balenú vodu (je možné si s ňou aj čistiť zuby)
- Jedzte ovocie a zeleninu bez šupky
- Ak sa rozhodnete jesť mimo hotel, voľte miesta, kde nájdete mnoho miestnych
- Pite nápoje bez ľadu
Príznaky
Príznaky sú podobné ba dokonca rovnaké pre obe choroby, teda je zložité ochorenie diagnostikovať. Príznaky zahŕňajú:
- hnačka
- bolesť brucha
- zvracanie a horúčka
- bolesť hlavy
- závraty
Ako sa stravovať po prekonaní choroby?
V prvom rade jedzte ľahko stráviteľnú stravu. Neodporúčame jedlá s vysokým obsahom tuku, ťažko stráviteľné jedlá, jedlá, ktoré nadúvajú a potom veľmi korenené jedlá. Minimalizujte aj konzumáciu sýtených a sladkých nápojov, ktoré môžu dráždiť náš tráviaci systém.
Na raňajky si môžete dať napríklad rožok s maslom alebo iné pšeničné pečivo, jogurt alebo ryžu. Jesť je možné aj lúpanú, vykôstkovanú a varenú alebo dusenú zeleninu.
Do jedálnička sa odporúča zahrnúť aj zdravé tuky, ako je olivový olej, ľanový olej alebo kvalitné maslo.
Mäso - chudé, kuracie alebo morčacie s ľahko stráviteľnou omáčkou.
Ryby - treska, pstruh
Vajcia - varené alebo miešané na masle
Mliečne výrobky - odstredené a polotučné mlieko, prírodný jogurt, biely syr, tvaroh, ayran.
Odporúčajú sa aj krémové polievky, ktoré sú väčšinou zo šošovice alebo iných strukovín.
Na ako dlho sa odporúča zostať na diéte?
Do straty príznakov, aby sa opäť nevrátili alebo sa nezhoršovali.
Majte na pamäti, že pitie alkoholu na lačno nie je dobrý nápad. Neraz sa stretávame u turistov s takým názorom, že jeden lok pomáha zabíjať zlé baktérie. To ale nie je pravda.
Alkohol spomaľuje prácu čriev a spôsobuje hromadenie a množenie baktérií, ktoré by mali byť z čriev a tráviaceho systému vylúčené. Tento fakt v neskoršej fáze samozrejme negatívne ovplyvňuje naše telo a našu pohodu. Zapamätajte si to!
Pamätajte nielen na miernu konzumáciu jedla, ale aj na to, aby váš jedálniček bol vyvážený. Jedzte ovocie a zeleninu, ktoré dodajú vášmu telu potrebný prísun vlákniny a vitamínov.
Ako môžete vidieť, cestovanie do zahraničia nie je z hľadiska zdravia a bezpečnosti tak hrozný. Je potrebné si iba dávať pozor na to, čo jeme a v akom množstve. Ak však náhodou ochoriete, nebojte sa využiť služby tureckého lekára alebo lekárne. Dobré poistenie je navyše základom bezpečnej dovolenky.
Prajeme vám preto bezpečnú a zdravo strávenú dovolenku a dúfame, že vám aspoň nejaké informácie z tohto článku utkveli v pamäti a boli pre vás prínosné :)