Ide predovšetkým o veľké a zvyčajné nemenné pohyby vody, ktoré sú závislé od poveternostných podmienok, vetra a teplotných rozdielov. Sú podmienené aj slanosťou vody a rotáciou zeme. Povrchový prúd je ten, ktorý dvíha vodu z Čierneho mora rýchlosťou asi 4km/h. Druhým prúdom je tzv. hlboký prúd, ktorý smeruje opačným smerom a má vysokú slanitosť.
Keď stojíte na pobreží a obdivujete krásu Istanbulu, môžete vidieť veľmi strmé a skalnaté pobrežia. Je to asi jeden z najobľúbenejších a najznámejších prvkov, ktoré spájajú toto krásne mesto.
Mosty a rieky v Istanbule
Ako už možno viete, v Istanbule boli postavené tri mosty, ktoré spájajú brehy prielivu:
Okrem toho oba brehy Bosporu spája železničný tunel Marmaray, ktorý spája vysokorýchlostné dopravné systémy európskej a ázijskej časti Istanbulu.
Geopolitický a obchodný význam Bosporského prielivu
Určite ste zvedaví, aký geopolitický a obchodný význam má Bosporský prieliv. Teraz sa dozviete :)
Okrem toho, samozrejme, že umožňuje prístup medzi najdôležitejšími bodmi na mape Istanbulu, umožńuje aj prístup medzi Európou - Balkánskym poloostrovom a Malou Áziou. Bosporský prieliv má nielen krajinné hodnoty, ale slúži aj ako obchodná cesta. Ako správne tušíte, ide o lacnejší variant dopravy a preto si ho mnohí vyberajú.
Plavba po Bospore
Určite sa pýtate, či je možnosť vybrať sa na plavbu po Bospore. Samozrejme že je!
Pri sledovaní tureckých seriálov ste často mohli vidieť slávnu Modrú mešitu. Podľa nás je to povinný bod, ktorý by si mal byť odškrtnutý na zozname každého turistu.
Do videnia!