Zľava do 30% pri platbe online!

Ako vyzerá vlajka Turecka?

Publikované 9 November, 2021

Turecká vlajka 

Jedna z prvých vecí, ktoré si môžete všimnúť po príchode do Turecka, je červenobiela vlajka vlajúca vo vetre takmer všade: na letisku, v obchodoch, kanceláriách, na pláži, na balkónoch, v autách, na pohreboch ľudí, ktorí položili život za vlasť, a dokonca sa maľovala aj vysoko v horách. Takmer každý turista vie, ako vyzerá turecká vlajka.

Dôvodom je, že Turecko je nacionalistickou krajinou už od čias Atatürka (prvého prezidenta Tureckej republiky). Preto sa s ňou zaobchádza úplne rovnako ako so staršími ľuďmi, s náležitou úctou a dôstojnosťou. Na pozdrav mladí ľudia vezmú ruku a potom si ju priložia na čelo. Presne to isté sa deje s tureckou vlajkou. Zneváženie vlajky či už pošliapaním alebo opľutím je trestným činom.

Deň vlajky, teda Deň nezávislosti, pripadá na 23. apríla. V rámci oslavy tohto sviatku sú na hlavných námestiach miest a obcí vyvesené vlajky symbolizujúce Turecko v celej histórii.

V roku 2020, počas Dňa nezávislosti, sa domáca letecká spoločnosť Turkish Airlines rozhodla vytvoriť na nebi najväčšiu vlajku Turecka na svete. Piloti lietadla zvolili trasu, ktorá bude najbližšie odrážať tvar prvkov tureckej vlajky (polmesiac a hviezda).

História tureckej vlajky

V časoch prvých národov turkménskeho pôvodu, teda seldžuckých Turkov, bola vlajka biela. Ich nástupcovia, osmanskí Turci, uctievali a oslavovali zelenú vlajku (zelená je farba islamu) s tromi polmesiacimi symbolizujúcimi kontinenty zajaté Sulejmanom Veľkolepým (Európa, Afrika a Ázia). Súčasná podoba tureckej vlajky pochádza z roku 1844, ale bola oficiálne prijatá a uznaná Tureckou republikou 5. júna 1936.

Turecko, vlajka, ako bola vytvorená? Čo hovorí legenda?

Vytvorenie vlajky je spojené s legendou o dobytí Murata I., ktorý v roku 1389 vyhral bitku o Kosovo. Po urputných bojoch vyhrali tureckí vojaci proti zastúpeným silám aliancie vr. albánskymi, bulharskými a chorvátskymi jednotkami. Vo vojne zahynulo mnoho vojakov na každej strane, takže kosovské údolie bolo naplnené ich krvou.

Medzi vojnovými zajatcami bol šľachtic Milo Oblic, ktorý chcel pobozkať ruku Muratovi I. a stať sa moslimom. Oklamal ho a dobodal. Výsledkom bolo, že sultánova krv tiekla po tábore a spolu s krvou vojakov vytvárala hladinu červeného jazera, v ktorom sa v noci odrážali hviezdy a polmesiac, čo môže byť spojené s hlavným symbolom Islamu. Nástupca Murata II. sa ich rozhodol postaviť pod štátnu vlajku.

Je zaujímavé, že v Koráne ani v iných náboženských zdrojoch nie je žiadna zmienka o hviezdach a polmesiaci. Majú dlhú predislamskú históriu odkazujúcu na byzantské časy, ktorej patrónkou bola Artemis - bohyňa lovu, znázornená s korunou a lukom. Preto si Byzantínci pred storočiami vybrali za symbol tohto mesta tvar polmesiaca. Hviezda bola naopak pridaná ako symbol slnka alebo rannej hviezdy. Sú aj takí, ktorí tvrdia, že islamská hviezda má kresťanské korene. Za zmienku tiež stojí, že samotné mesto Konštantínopol (dnešný Istanbul) bolo zasvätené Panne Márii, ktorú rímsky cisár nazýval morskou hviezdou.

Význam prvkov vlajky Turecka

V súčasnosti sú jednotlivým prvkom tureckej vlajky priradené nasledujúce významy:

  • červená farba - symbol krvi preliatej v boji za nezávislosť
  • biela farba - symbol nevinnosti, čistoty
  • polmesiac - symbol krásy
  • päťcípa hviezda - symbol piatich pilierov islamu, ktorý pozostáva z: vyznania viery, modlitby päťkrát denne, pôstu, almužny, púte do Mekky (najsvätejšieho mesta moslimov, vstup len pre ľudí, ktorí sa hlásia k islamu) . Táto päťcípa hviezda sa objavila z iniciatívy Atatürka.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o Turecku, pozývame vás na návštevu našej slovenskej cestovnej kancelárie AhojAlanya. Naši skúsení sprievodcovia počas výletov rozprávajú mnoho zaujímavých príbehov spojených s Tureckom a tiež mnoho zaujímavostí zo života v tejto krajine.

Pripomíname - naše sídlo sa nachádza v turistickom stredisku ALANYA, ale organizujeme výlety z celej Tureckej riviéry. Stačí nám napísať a my vám radi pomôžeme! :)

Pozrite sa na naše ponuky zájazdov!

pay with iyzico methods