Zľava do 30% pri platbe online!

Čím je známe Turecko?

Publikované 4 Máj, 2023
 
Keď počujeme slovo Turecko, prvé, čo nám napadne, sú prázdniny! Slnečné teplé dni strávené na pláži, kúpanie v mori, prehliadka mesta a bezstarostný oddych. Je to najvhodnejšie spojenie, pretože Turecko je už dlho medzi všetkými krajinami považované za najčastejšie navštevovanou letnou destináciou a tým zaujíma popredné miesto. Turisti milujú najmä regióny Tureckej a Egejskej riviéry. Medzi najobľúbenejšie letoviská patria: Alanya, Side, Antalya, Bodrum, Kuşadası, Kemer, Marmaris a Fethiye.
 
Prečo sú práve tieto oblasti medzi turistami tak obľúbené?
 
Určite k tomu prispievajú aj výborné poveternostné podmienky. Väčšinu času tu svieti slnko a je veľmi teplo. Väčšinou prší krátko a v noci. Počasie je tu stabilné a umožňuje plánovať rôzne aktivity, čo v prípade Slovenska nie je až také samozrejmé :) V Turecku máme možnosť opaľovať sa a tráviť čas aktívne, napríklad účasťou na fakultatívnych výletoch. Napríklad Kapadócia, Pamukkale, Jazero Salda a kaňon Tazı sú najobľúbenejšie destinácie. Ak k tomu pridáme pohostinnosť a pozitívny vzťah Turkov k návštevníkom, táto krajina sa javí ako takmer ideálna na poznávanie nových miest a pamiatok!
 
 
Počasie v Turecku nie je všetko
 
Turecko je niekoľkokrát väčšie ako Slovensko. Vyznačuje sa bohatou históriou. V jeho teréne boli objavené stopy mnohých civilizácií, vďaka čomu tu môžete vidieť rôzne, miestami veľmi zachovalé pamiatky. Táto krajina sa môže pýšiť aj fenomenálnou prírodou. To všetko znamená, že každý turista si tu nájde to svoje. Na svoje si prídu milovníci histórie, milovníci prírody, ľudia, ktorí maju radi dobrodružstvá, ale aj lenivci.
 
Turecko je známe svojou veľmi chutnou kuchyňou
 
Ak ste našimi pravidelnými čitateľmi, určite viete, že Turecko sa môže pochváliť jednou z najchutnejších kuchýň na svete. Najobľúbenejším tureckým jedlom je samozrejme kebab. Nájdeme tu asi 100 druhov tohto jedla. Turecká kuchyňa však ponúka oveľa viac! Na jednom z naších bogov sme už vypísali jedlá, ktoré sa oplatí na dovolenke v Turecku vyskúšať.
 
Turecko je tiež známe ohnivým temperamentom svojich obyvateľov
 
Často počujeme tvrdenie, že Turci nerozprávajú, ale hádajú sa. Môže za to ich nadmerná gestikulácia a ohnivý temperament. Dobrodružstvá tureckých hrdinov môžeme sledovať sledovaním tureckého seriálu. Ak ste ich fanúšikmi, určite ste si všimli, že Turci milujú drámy, intrigy a dejové zvraty!
 
Ich temperament sa prejavuje aj počas jazdy. V Turecku by ste si ako chodci aj ako vodiči mali dávať veľký pozor. Rovnaká situácia platí aj čo sa týka ich citov. O Turkoch sa hovorí, že sú záletníci, samozrejme to však neplatí pre všetkých. Nájdu sa aj takí, ktorí sú verní svojej žene :)
 
Raj pre nákupných maniakov
 
Do Turecka často prichádzame nakupovať. Keď sem prichádzame s úmyslom nakupovať, určite by sme si mali vyskúšať zjednávanie. V bazároch je takmer povinnosťou!
Ale vedeli ste že Turecko je tiež známe...
 
... produkciou lieskových orechov?
 
Turecko je preslávené aj mnohými inými vecami, ktoré nie sú na prvý pohľad také zrejmé. Počuli ste, že Turecko je popredným svetovým producentom lieskových orechov? Je to vďaka ideálnym klimatickým podmienkam (primeraná teplota a množstvo zrážok). V dôsledku toho je kvalita tureckých orechov mimoriadne vysoká. Väčšina lieskových orechov sa pestuje v severných oblastiach Turecka. Odhaduje sa, že ročne sa vyprodukuje okolo 800 000 ton lieskových orechov, z ktorých 70-80% sa vyváža do viac ako 122 krajín. Najviac tureckých lieskových orechov obsahuje Nutella.
 
Produkcia čaju
 
Vo svete je preslávená turecká káva aj keď pravda je taká, že v Turecku je najpopulárnejší čaj. Je čierny, jeho chuť je veľmi intenzívna a pije sa z malých pohárikov v tvare tulipánov. V tejto krajine existuje špeciálny spôsob varenia čaju. Najlepší čaj sa pestuje v okolí Rize v severovýchodnej časti Turecka. Odhaduje sa, že každý obyvateľ krajiny spotrebuje asi 3 kg čaju ročne. Niektorí vášniví milovníci tohto čaju vypijú až okolo 30-40 šálok denne. Medzi top 5 producentov čaju patrí aj Turecko, a to aj napriek tomu, že jeho pestovanie sa tu začalo až v 20. storočí.
 
Produkcia olejov
 
Možno ste sa už z našich výletov dozvedeli, že tulipány skutočne pochádzajú z Turecka. Vedeli ste však, že táto krajina je najväčším producentom Damašskej ruže? Pestuje sa najmä v provincii Isparta. Vyznačuje sa intenzívnou vôňou a ružovou farbou. Kvety sa ručne zbierajú a z ich lístkov sa získava ružová voda a ružový olej. Na získanie 1 gramu oleja je potrebné získať asi 3 kg okvetných lístkov! Tento olej sa exportuje a potom sa používa pri výrobe napríklad parfumu. Odhaduje sa, že Turecko má až 60% dopytu po ružovej esencii. V Turecku nájdeme aj mimoriadne obľúbenú kozmetiku, ktorej kľúčovou zložkou je tiež olivový olej.
 
 
Kraj bohatý na prírodné zdroje
 
Turecko má významné nerastné zdroje. Krajina je jedným z najväčších výrobcov a vývozcov prírodných kameňov ako mramor, travertín či tiež žula. Turecko má viac ako 4000 rokov skúseností s ťažbou a spracovaním mramoru. Zásoby tejto suroviny sa odhadujú na takmer 14 000 000 ton. Turecko pravdepodobne vlastní asi 40% svetových zdrojov mramoru! Väčšina lomov sa nachádza v oblasti Egejského mora a v oblasti Marmara.
 
Turecko má najväčšie zásoby olív
 
Turecký národ je známy tým, že rád trávi čas pred televízorom, na gauči. Len málo ľudí tu má záujem o šport. Možno to súvisí s vonkajšími horúčavami alebo štýlom práce neskoro v noci. Edirne však každoročne začiatkom Júla organizuje nezvyčajné zápasnícke podujatie, ktoré priťahuje pozorovateľov z celého sveta. Ide o Yağlı güreş, čiže olejový zápas. Počiatky tradície siahajú do 14.storočia. Je to zápas, počas ktorého si zápasníci natierajú na celé telo olivový olej. Je to šport, ktorý si vyžaduje veľkú silu a majstrovstvo, pretože zápasníkom je ťažké držať jeden druhého kvôli mastnote tela a taktiež majú oblečené nohavice väčšinou z byvolej kože, ktoré majú cca okolo 13 kg.
 
 
Keramika
 
Hrnčiarska výroba v Turecku má dlhú tradíciu, začala sa cca v 11. storočí. Najobľúbenejšie produkty sú vyrobené z v mestách İznik, Kütahya, Avanos a Edirne. Z İznika pochádzajú modré keramické dlaždice používané v Modrej mešite (Sultanahmet Camii) v Istanbule, ktorá dostala svoje meno práve kvôli svojej farbe. V Kapadócii je dominantnou farbou piesková a hnedočervená. Červená hlina sa získava z najdlhšej tureckej rieky Kızılırmak (Červená rieka).
 
 
Produkcia nezvyčajnej bižutérie
 
Sultanit je nezvyčajný kameň používaný v klenotníckom priemysle. Jeho farba sa mení v závislosti od uhla pohľadu. Trblieta sa farbami od jantárovej po fialovú a zelenú. Sultanit sa nachádza iba v Turecku.
 
V Turecku tiež môžete nájst netypické mačky
 
Turci sú známi svojou veľkou láskou k mačkám. Súvisí to s vierou, že mačka zachránila život prorokovi Mohamedovi. Nájdeme tu veľmi zaujímavé exempláre. Najzaujímavejším plemenom sú mačky Van s bielou srsťou a očami rôznych farieb - jedna zelená a druhá modrá. Zaujímavým faktom je, že tieto mačky milujú plávať!
 
Elektrické bariéry
 
V Turecku až 39 % elektriny zabezpečujú vodné elektrárne. Najväčšie priehrady sú Atatürkova priehrada a Buldan. Prvý z nich sa nachádza na rieke Eufrat v juhovýchodnej oblasti krajiny. Hrádza je 1819 m dlhá a 169 m vysoká. Jeho výstavba prispela k vytvoreniu umelého jazera s rozlohou 817 km2. Priehrada Buldan sa nachádza v provincii Denizli na rieke Hermos. Jeho výška je 59 m. Počas výletu na Zelený kaňon alebo Zelený kaňon a bazár máte možnosť vidieť umelé jazero, ktoré vzniklo po výstavbe priehrady Oymapınar. Je vysoká 185 metrov. Vodná nádrž má kapacitu takmer 700 000 m3 a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta našich turistov.
 
Produkcia vín
 
Ako suvenír z dovolenky si často nosíme turecký sos z granátového jablka. Zvyčajne sa používa v šalátoch a pri marinovaní mäsa. Je to nielen chutné, ale aj veľmi zdravé. Počuli ste však, že sa oplatí priniesť aj... víno z Turecka? Mnoho ľudí nevie, že z hľadiska pestovania viniča je Turecko na 5. mieste, čím sa vyrovná Španielsku a Taliansku! Turecko má rozlohu asi 570 000 hektárov viníc, no väčšina úrody sa venuje produkcii hrozienok. Vína sa vyrábajú najmä v okolí regiónu Marmara, Izmir, Stredná Anatólia. Odporúčame najmä vína z granátového jablka, čiernej moruše a melónu či banánu.
 
Sebestačnosť vo výrobe potravín
 
Vedeli ste, že Turecko je jednou zo 6 potravinovo úplne sebestačných krajín na svete? Je najväčším svetovým producentom nielen lieskových orieškov, ale aj marhúľ a fíg. Už keď pristanete v Antalyi, môžete vidieť obrovské množstvo skleníkov, kde sa pestujú okrem iných aj figy, banány, pomaranče, paradajky, uhorky, tekvice či jahody.
 
 
Lyžiarske svahy
 
Napriek tomu, že Turecko patrí medzi najobľúbenejšie cestovateľské destinácie, málokto si uvedomuje, že ide najmä o vysokohorskú a hornatú krajinu. Najvyšším vrchom krajiny je Ararat (5165 m.n.m.), kde pristála Noemova archa. V súvislosti s vyššie uvedeným sa oplatí vedieť, že Turecko môže byť aj skvelou destináciou pre lyžiarske zájazdy! V krajine je asi 37 lyžiarskych stredísk. Najpopulárnejšie sú Erzurum, Erciyes (nachádza sa na svahoch vyhasnutej sopky), Kartalkaya a Uludağ. Vzhľadom na cenovú atraktivitu a pomer kvality služieb k vynaloženým nákladom si Turecko čoraz častejšie vyberajú milovníci zimných športov ako dovolenkovú destináciu.
 
Orient Express
 
Určite mnohí z vás počuli o luxusnom osobnom vlaku s názvom Orient Express, už len kvôli detektívke Agathy Christie. Vedeli ste však, že konečná stanica bola v Istanbule - najväčšom meste Turecka? Trasa bola dlhá 2880 km a začínala v Paríži. Orient Express vyrazil na svoju prvú cestu 4. októbra 1883. Vlak išiel rýchlosťou 80 km/h a cesta trvala 67 hodín. Orient Express sa v priebehu rokov vyvíjal v závislosti od situácie vo svete. Momentálne sa dá jazdiť takmer originálnou trasou, ktorá vedie z Paríža cez Budapešť do Istanbulu.
 
Vtačí jazyk
 
Vedeli ste, že v polnočnej časti Turecka existuje dedinka Kuşköy v ktorej sa miestni obyvatelia dorozmievajú nie jazykom, ale pískaním pripomínajúce vtačí spev? Znamená to, že majú rôzne tóny a dĺžku vydávaných tónov. Dedina sa nachádza v hornatej oblasti, čo bráni tradičnému kontaktu medzi obyvateľmi. Na druhej strane jeho umiestnenie vo výškach podporuje šírenie pískavých zvukov. Týmto spôsobom môžete komunikovať až na vzdialenosť 5 km. Odhaduje sa, že týmto jazykom hovorí asi 10 000 ľudí. Ďalšou zaujímavosťou je, že pískaný jazyk je jedinou známou formou komunikácie, ktorá zapája obe hemisféry mozgu. Na zachovanie vtáčej reči sa každoročne organizuje festival a na školách sa zaviedli hodiny, počas ktorých sa odovzdávajú poznatky o tejto mimoriadnej zručnosti.
 
Ako vidíte v Turecku môžete nájsť zaujímavé a jedinečné veci!
 
 
Ahoj Alanya
 
 
pay with iyzico methods
getContent select content from page_params pp join system_property p on p.numeric_value = pp.alternates_key where page_type = $1 and site = $2 and p.name = $3 order by coalesce(pp.updated_at, pp.created_at) desc limit 1, cookies.info.key
V Turecku máme radi sladkosti... a samozrejme koláče! Aj naša internetová stránka využíva "koláče" čiže aplikáciu cookies z rôznych dôvodov. Potrebujeme ich na obsluhu a využívanie marketingu. Viac na téma cookies a ich druho, zásad a fukcii nájdete v súkromných nastavenbiach. Ak máš aj ty rád cookies a súhlasíš s ich nastaveniami tak klikni na "Súhlasím s pravidlami" ak nie tak klikni na "zmena nastavenia" v okienku.