Zľava do 30% pri platbe online!

Kapadócia balóny a nebeské dobrodružstvo

Publikované 14 Marec, 2022
                      Kapadócia a spomienky, na ktoré nikdy nezabudnete
 
Zájazd do Kapadócie sa teší stálej obľube mezi turistami z celého sveta. Mesačná krajina, unikátne skalné útvary a história priťahujú ľudí na toto miesto už veľa rokov. V poslednej dobe je však Kapadócia spojovaná předovšetkým s letom balónom a práve tejto atrakcií bude venovaný dnešný príspevok. 
 
 
Kapadócia je výlet a dobrodružstvo pre každého 
 
Lety balónom v Kapadócii sú už niekoľko rokov trvalo obľúbené a možno s istotou povedať, že sú teraz zatienené popularitou iných atrakcií v tejto krajine. A o tie nie je núdza - múzeum Göreme, podzemné mestá a mesačné tufové útvary, za ktoré môžu neďaleké sopky. V tejto chvíli si však väčšina turistov nedokáže predstaviť výlet na toto miesto bez tohto potešenia. Nie je to náhoda! - Tieto krásne a neobvyklé krajiny pri pohľade zhora získavajú ďalší rozmer a samotný zážitok z letu balónom dodáva tomuto miestu kúzlo. Ľudia, ktorí toto dobrodružstvo už majú za sebou, sa zhodujú, že to bol jedinečný zážitok, takmer neopísateľný, a určite sa naň bude ešte veľmi dlho spomínať. 
 
Kapadócia, Turecko, balóny
 
Naozaj je veľmi ťažké popísať zážitok zo samotného letu, ale pokúsime sa vám priblížiť trochu technickejšiu stránku tohto letu, aby ste vedeli, na čo sa pripraviť. 
 
Pamätajte tiež, že lety prebiehajú ako v lete, tak aj v zime, takže nech už sa do Turecka vydáte kedykoľvek, budete sa môcť tohto dobrodružstva zúčastniť.
 
Najviac balónov je samozrejme vidieť pri východe slnka, kedy je najlepšie obdivovať, ako táto rozprávková krajina ožíva. Je to tak aj z praktických dôvodov - počas dňa je atmosféra najstabilnejšia, nedochádza k dynamickým poryvom vetra, ktoré by mohli brániť letu, a chladný ranný vzduch nahráva rýchlejšiemu plneniu vrchlíka balóna teplým vzduchom. 
 
 
Ako vyzerá let balónom 
 
Musíte sa pripraviť, že odchod z hotela bude veľmi skoro ráno, v lete okolo 4:00 a na jeseň a v zime okolo 5:30. Táto obetavosť sa vám oplatí, až dorazíme na miesto štartu a budeme sledovať, ako slnko vychádza z pomaly stúpajúceho balóna. 
 
Turistov z hotela vyzdvihuje minibus a odváža ich na základňu. Tam musí každý vyplniť formulár a uviesť svoje údaje pre poistenie. Pokiaľ sú nepriaznivé poveternostné podmienky vo vzduchu, tak personál letovej služby počká, až budú podmienky bezpečné, potom môžeme vyraziť zo základne na miesto vzletu. Balóny štartujú z niekoľkých miest, všetky sa nachádzajú v údoliach okolo mesta Göreme. Je úžasný dojem, keď môžeme pozorovať, ako sa niekoľko desiatok balónikov naplní horúcim vzduchom a do košov sa potom jeden po druhom dostávajú turisti. Do jedného koša sa zmestí cca 20 osôb, bývajú rozdelené na 4 časti, aby mal každý cestujúci svoje miesto a mohol sa kochať výhľadmi z hora.
 
Ako dlho trvá let teplovzdušným balónom v Kapadócii
 
Let trvá od 40 minút do hodiny a balón stúpa až do výšky 1000 metrov. To nie je ani zďaleka najpozoruhodnejšia časť letu – môžeme potom obdivovať slnko vychádzajúce spoza hory, stovky ďalších balónov okolo a za dobrého počasia môžeme vidieť aj siluetu jednej zo sopiek, ktoré mali na svedomí formáciu Kapadócie – Erciyes na obzore. V takej výške samozrejme nestrávime celý let, pilot balóna obratne využíva poryvy vetra, aby nám ukázal krajinu zblízka a občas doslova kĺže po špičkách skalných hríbov a povestných „rozprávkových domoch“. 
 
Najväčšiu ukážku svojich schopností nám však dáva počas pristátia. Keďže sa koše po lete musia vrátiť na základňu, pristáva pilot na špeciálne pripravenom prívese vozidla, ktorý sa okamžite vracia na základňu. Nie vždy sa tento trik samozrejme podarí, kôš potom jednoducho pristane na inom, rovnom a vhodnom mieste na ihrisku. Po lete nasleduje slávnostné odovzdanie pamätných listov, môžete si tiež zakúpiť fotografie zhotovené obsluhou a potom sa vrátiť do hotela na raňajky.
 
Ľudia, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu alebo nechcú využiť možnosti tohto letu, sa NEMUSIA vzdať jedinečného pohľadu na vzlietanie balónov. Počas našej prehliadky môže sprievodca zaistiť ranný výlet na panoramatickú vyhliadku, ak je tu skupina dobrovoľníkov. Cena takéhoto výletu sa pohybuje okolo 20 EUR v závislosti od počtu záujemcov. Na vyhliadku sa môžete vypraviť aj individuálne taxíkom, ktorý vám personál recepcie hotela pomôže objednať.
 
 
Poveternostné podmienky a bezpečnosť 
 
Záleží na počasí, či balón vôbec vzlietne – pokiaľ NIE SÚ dostatočne dobré poveternostné podmienky, balón vzlietnuť nemôže. Pokiaľ tomu tak je, sprievodca nás o tom informuje predchádzajúci deň večer alebo už ráno v deň letu. Stáva sa tiež, že po prílete na základňu je let zrušený. To je nepochybne sklamanie. 
 
Všetkých záujemcov o dobrodružstvo v Kapadócii a let balónom pozývame na spoločný výlet s našou cestovnou kanceláriou! :)
 
 
 
 
 
 

 

 
pay with iyzico methods