Zľava do 30% pri platbe online!

Alanya a jej okolie, čo všetko sa oplatí vidieť

Publikované 8 Marec, 2021

Alanya a jej okolie, čo všetko sa oplatí vidieť

Keď idete na dovolenku do Turecka, pýtate sa, čo by stálo za to, aby ste videli alebo navštívili v oblasti, v ktorej sa nachádzate? Špeciálne sme pre vás pripravili malý zoznam všetkých miest, ktoré sa počas dovolenky oplatí vidieť. Ako viete, samotné Turecko je veľká krajina a tak by sme mohli vymenovať nespočetne veľa miest. A preto my sa zameriame iba na turistické stredisko v ktorom sa momentálne nachádzate, konkrétne na ALANYU a jej blízke okolie, ktoré tiež stoja za návštevu.

Alanya je 200 rokov staré letovisko obklopené pohorím Taurus na jednej strane a Stredozemným morom na druhej strane. Toto mesto je turistami najobľúbenejším a najčastejšie vyberanou dovolenkovou destináciou. V roku 2019 sa uvádzalo, že z letiska v Antalyi (140 km od Alanye) odletelo viac ako 15 miliónov turistov z celého sveta.

1) Pláž Kleopatra - najobľúbenejšia pláž v Alanyi, ktorá sa nachádza na západe mesta. Pláž Kleopatra je dlhá 4 kilometre. Pláž je piesková a kamenistá, takže more tu nadobúda nádhernú azúrovú farbu. Názov pláže pochádza z legendy, že sa tu kedysi kúpala samotná kráľovná Egypta Kleopatra. Pláž bola ocenená medzinárodným symbolom Modrej vlajky, ktorá zaručuje čistotu vody.

2) Hrad Alanya (Alanya Kalesi) - toto je najdôležitejšia pamiatka mesta! Hrad zo 14. storočia sa nachádza na vrchole 250 metrov vysokého kopca. Z vrcholu je krásny výhľad na pláže na oboch stranách mysu a na celé mesto. Ruiny pevnosti sú prístupné turistom a lanovka (teleferik) funguje už 3 roky a vyváža turistov na kopec. Odporúčame ísť lanovkou počas dňa a stráviť čas hore na hradnej pevnosti poznávaním zrúcanín a zostúpiť až pri západe slnka. Úžasný výhľad nie je možné opísať slovami! (Lanovku a kopec môžete vidieť aj na našom fakultatívnom výlete „Alanya City TOUR“).

3) Prístav (Iskele) - je zábavným srdcom mesta. Prístav v Alanyi sa skladá z niekoľkých dôležitých bodov. Sú to: obnovená a malebná lodenica Seljuk (Tersane), Červená veža s etnografickým múzeom (Kızılkule) alebo celá historická štvrť „Staré mesto“ (Tophane), kde sú štýlové kaviarne, hotely a zrekonštruované kamenné domy . Oplatí sa tiež urobiť prechádzku k majáku (Deniz Feneri), odkiaľ môžete obdivovať výhľad na prístav a pohorie Taurus – a všetko to zachytiť fotoaparátom.

Večer sa z prístavu v Alanyi stane rušné zábavné miesto. Hudbu môžete počuť odkiaľkoľvek - sú tu reštaurácie, bary, krčmy so živou hudbou a populárne diskotéky. Toto miesto je ideálne pre milovníkov nočnej zábavy!

 4) Jaskyňa - v Alanyi sa nachádza päť najobľúbenejších jaskýň, ktoré sa oplatí navštíviť. Jaskyňa Damlataş, jaskyňa Dim, jaskyňa pirátov, jaskyňa milencov a jaskyňa Fosfor. Podrobný záznam o jaskyniach nájdete tu (odkaz), odporúčame vám si ho prečítať.

5) Tradičný turecký bazár - Bazáre sú nepochybnou atrakciou Alanye. V každej mestskej štvrti je miesto pre trh, ktorý sa koná v konkrétny deň v týždni. Môžete si tu kúpiť rôzne pochúťky: čerstvé a aromatické ovocie, zeleninu, syr, olivy, nespočetné množstvo korenia a turecké sladkosti. Samozrejmosťou sú aj rôzne suveníry a samozrejme známe turecké oblečenie. Najznámejším trhom v Alanyi je v piatok Cuma Pazari. Nachádza sa v centre mesta pri dolmusovej slučke mestských autobusov. O tureckých bazároch sme už na našom blogu písali tu.

6) Dimçay - miesto vzdialené pár kilometrov od centra Alanye. Dimcay je aj horská rieka, pozdĺž ktorej sú usporiadané reštaurácie na plošinách a to tak, že sa nachádzajú takmer na vode! Oddýchnete si tu od horúčav v meste. Odporúčame vám tam ísť na celý deň, načerpať novú energiu a zjesť chutné turecké jedlo vrátane pstruhov, ktorých tu chovajú. Ak milujete studenú vodu a otužovanie tela, tak sa vám určite bude páčiť teplota vody v rieke (okolo 10 - 12 stupňov), ak máte radšej štandardnejšie teploty vody, tak potom vám odporúčame využiť bazény, ktoré sa tu nachádzajú. Toto miesto môžete navštíviť aj počas fakultatívneho výletu „Alanya City Tour!

7) Mestská mešita (Merkez Camii) - na dovolenke v Turecku sa oplatí ísť do mešity - aspoň raz - spoznať zblízka inú kultúru a náboženstvo. Mestská mešita je jednou z mnohých krásnych budov v meste, vyznačuje sa však krásnymi modrými dekoráciami. Vstup do mešity je otvorený pre všetkých! Nezabudnite sa však pred vstupom poriadne pripraviť: vstupovať by ste mali bosí, bez topánok . Ramená a kolená by mali byť zakryté (pre ženy aj pre mužov). Ženy by si tiež mali zakryť vlasy šatkou.

8) Vyhliadková plošina (Seyir terasi) - už niekoľko rokov veľmi populárne miesto, z ktorého môžete vidieť celú Alanyu z úplne inej perspektívy. Oplatí sa ísť na vyhliadkovú plošinu počas dňa, ale tiež počas západu slnka. Nachádza sa tu aj obrovský nápis „I LOVE ALANYA“, ktorý je vidieť takmer z každého miesta v meste. Nájdete tu aj reštaurácie, v ktorých si vychutnáte typickú tureckú kuchyňu a pokocháte sa prekrásnym výhľadom na Alanyu.

9) Turecké kúpele Hammam – odporúčame vyskúšať všetkým turistom, ktorí prídu na dovolenku do Turecka. Turecký parný kúpeľ je určený na očistu pokožky. Pobyt v kúpeľoch uvoľňuje telo i myseľ, posilňuje imunitu a pomáha pri chorobách dýchacích ciest. Do hammamu sa odporúča ísť prvé dni vášho pobytu, pred samotným opaľovaním pokožky. Po návšteve hammamu bude opaľovanie oveľa kvalitnejšie a trvácnejšie.

10) Sapadere - je to malá turecká dedina v pohorí Taurus, za ktorou sa nachádza kaňon Sapadere, ktorý je hlavným bodom programu turistických výletov. Prechádzka po niekoľko sto metrov vysokých drevených plošinách zavesených nad riekou, z každej strany obklopená vysokými skalami a z nich stekajúcimi vodopády. Stojí za zmienku, že voda v rieke je veľmi ľadová (okolo 12 stupňov). Ľudia, ktorí majú záujem o kúpanie, si môžu vziať plavky.

11) Side - je malé malebné mestečko ležiace na starodávnych ruinách. V tomto turistickom letovisku stojí za návštevu niekoľko miest: staré mesto a prístav (je tu Apolónov chrám), archeologické múzeum a nádherné zachované antické divadlo. Ideálne miesto pre milovníkov poznávania pamiatok a pokoja.

Aby bol váš pobyt v Turecku ešte atraktívnejší, v dolnej časti uvádzame priame odkazy na ponuky fakultatívnych výletov organizovaných našou cestovnou agentúrou Ahoj Alanya. Na týchto výletoch nájdete väčšinu z vyššie spomenutých miest, ktoré sa oplatí vidieť.

''ALANYA CITY TOUR'' (kliknutím na názov výletu prejdete priamo na ponuku), výlet je s poľským sprievodcom.

 „SAPADERE KAŇON JEEP SAFARİ“ (kliknutím na názov výletu prejdete priamo na ponuku), poľský sprievodca

 „SİDE MANAVGAT“ (kliknutím na názov výletu prejdete priamo na ponuku), poľský sprievodca

PLAVBA PIRÁTSKOU LOĎOU“ (kliknutím na názov výletu prejde priamo na ponuku)

HAMAM turecké kúpele“ (kliknutím na názov výletu prejdete priamo na ponuku)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pay with iyzico methods